کی و کجا 5 بزرگ را در آفریقا ببینیم

کی و کجا 5 بزرگ را در آفریقا ببینیم – Big 5 ابر ستاره های بی چون و چرای آفریقا هستند و دلیل اینکه گردشگرانی که با تورهای گردشگری کنیا و افریقا مشتاقانه برای تماشای بازی های سپیده دم و غروب سفر می کنند. هیچ استدلالی وجود ندارد که زرافه و گورخر موجوداتی زیباتر از گاومیش هستند، یا اینکه یوزپلنگ را می توان راحت تر از پلنگ پیدا کرد، اما دیدن هر یک از 5 بزرگ وحشی و آزاد در زیستگاه های طبیعی خود یک هیجان فراموش نشدنی باقی می ماند.

کی و کجا 5 بزرگ را در آفریقا ببینیم

اصطلاح Big 5 در ابتدا در قرن 19 توسط شکارچیان شکار بزرگ ابداع شد که فیل آفریقایی، کیپ بوفالو، شیر آفریقایی، پلنگ و کرگدن را به عنوان پنج موجود خطرناک برای شکار پیاده در آفریقا ذکر کردند. خوشبختانه، Big 5 اکنون در پارک های ملی و ذخیره گاه های بازی خصوصی محافظت می شود و این اصطلاح مترادف با سافاری های عکاسی است. گردشگرانی که امروزه با اخذ ویزای کنیا به این کشور سفر می کنند، به طور مستقیم در حفاظت از این حیوانات باشکوه در برابر تجاوزاتی مانند شکار غیرقانونی، قاچاق حیات وحش و تخریب زیستگاه مشارکت دارند.

بهترین زمان برای دیدن Big 5 چه زمانی است؟

فصل اوج سافاری از جولای تا اکتبر در سراسر آفریقا ادامه دارد. این مصادف با زمستان خنک و خشک این قاره است. چندین دلیل وجود دارد که پیدا کردن آنها در این مواقع آسانتر است:

کمبود باران به این معنی است که پوشش گیاهی خشک و نازک می شود و به معنای واقعی کلمه دیدن کرگدن یا گاومیش را در مقایسه با چمن های بلند و متراکم و شاخ و برگ های سنگین فصل تابستان آسان تر می کند. این به ویژه در مورد پلنگ ها صدق می کند، که بیشتر وقت خود را در درختان می گذرانند – در زمستان، آنها برگ های کمتری خواهند داشت و این امر باعث می شود این گربه سانان براق راحت تر شناسایی شوند.

کمبود باران همچنین به این معنی است که حوضچه‌ها، نهرها، گودال‌ها و مسیرهای آبی کوچک‌تر خشک می‌شوند و حیوانات را مجبور می‌کند در اطراف دریاچه‌ها و رودخانه‌های بزرگ تجمع کنند. بیشتر حیوانات باید هر روز بنوشند تا از آب کمی که باقی مانده است دور نشوند. این امر به ویژه در مورد گله های بوفالو و فیل که اغلب به رودخانه های زنبق مانند Chobe در مرز نامیبیا و بوتسوانا مهاجرت می کنند صادق است.

بهترین مکان ها برای دیدن 5 بزرگ کجا هستند؟

اعضای بیگ 5 در جمعیت های مختلف در سراسر آفریقا یافت می شوند. اگر می‌خواهید بهترین شانس را برای دیدن همه آنها در یک سافاری داشته باشید – گاهی اوقات، اگر واقعاً در یک بازی یا در یک روز خوش شانس هستید – به مکان‌های زیر بروید:

– دهانه انگورونگورو: این دهانه در تانزانیا مملو از حدود 30000 حیوان است که نمی توانند از دیوارهای شیب دار پایین بیایند و بنابراین در این اکوسیستم متنوع رشد می کنند. به راحتی با Serengeti و Tarangire ترکیب می شود.

– Madikwe Private Game Reserve : زمین‌های کشاورزی سابق در آفریقای جنوبی که به سختی در حال بازسازی است، Madikwe همه Big 5 و همچنین اقامتگاه‌های لوکس و همکاری بین راهنماهای مختلف را دارد. این شهر با سان سیتی، بزرگترین تفرجگاه آفریقا جفت می شود.

– پارک ملی کروگر: یک عنصر اصلی در نقشه هر مسافر سافاری، چه مبتدی یا یک مسافر باتجربه به آفریقا باشید. این بخش عظیم از آفریقای جنوبی – به اندازه اسرائیل یا بلژیک – مکان خوبی برای شروع است.

– Sabi Sand Game Reserve : با داشتن مرز بدون حصار با کروگر، زیبایی Sabi Sands این است که فقط مهمانان اجازه ورود دارند در حالی که حیوانات می توانند به میل خود سرگردان شوند. برخی از مجلل ترین اقامتگاه های آفریقا در اینجا یافت می شوند.

چگونه از 5 بزرگ عکاسی کنیم؟

فیل آفریقایی ( Loxodonta africana )

روش کلاسیک تماشای فیل ها در Chobe با قایق است. با این کار می‌توانید مشاهده‌های فوق‌العاده‌ای از آن‌ها در حال شنا کردن، غوطه‌ور شدن و اسپری کردن خود با آب به شما می‌دهد.

فیل های نر آفریقایی بزرگترین حیوان زمینی جهان هستند که ارتفاع آنها به چهار متر / 13 فوت و وزن آن به 7000 کیلوگرم / 15000 پوند می رسد. دندانهای ثنایای آنها به عاج تبدیل می شود که از آن برای جابجایی اشیا، حفاری و به عنوان سلاح استفاده می کنند، در حالی که گوش های بزرگ و معروف آنها به کنترل دمای بدن کمک می کند.

ماده های وابسته در گروه های خانوادگی با گوساله های خود زندگی می کنند، در حالی که نرهای بالغ به تنهایی یا در گله های مجرد زندگی می کنند. فیل ها با گروه های خانوادگی متعددی که با هم معاشرت می کنند، اجتماعی هستند.

کجا می توان گله های بزرگ را دید :

– پارک ملی Chobe در بوتسوانا
– پارک ملی Hwange در زیمبابوه
– پارک ملی آمبوسلی در کنیا
– پارک ملی فیل آدو در آفریقای جنوبی
– پارک ملی اتوشا در نامیبیا

نحوه گرفتن شات:

از یک لنز با زاویه باز استفاده کنید تا آن ها را در منظره طبیعی متنی کنید. یک لنز زوم انتخاب کنید تا ویژگی‌های فیزیکی صمیمی مانند عاج، تنه یا چشمان فوق‌العاده رسا را ​​ثبت کنید. با عکاسی از زوایای مختلف، به عنوان مثال از سطح زمین اگر می‌توانید وارد مخفی شوید، بر اندازه آنها تأکید کنید.

بوفالو ( Syncerus caffer )

بوفالو آفریقایی یا کیپ گاوی بزرگ و شاخدار است که در جنوب و شرق آفریقا یافت می شود. هم نرها و هم ماده ها شاخ هایی دارند که یک سپر استخوانی پیوسته در بالای جمجمه آنها تشکیل می دهد. بوفالوها بسیار غیرقابل پیش بینی و کاملا بی باک هستند، که توضیح می دهد که چرا بوفالوها هرگز اهلی نشده اند.

آنها اجداد گاوهای اهلی نیستند و فقط با گاوهای دیگر، مانند گاومیش آبی آسیایی، خویشاوندی دور دارند. فقط شیرها قدرت گروهی برای شکار گاومیش را دارند و این گاوها غذای آسانی نیستند – آنها کاملاً قادر به دفاع از خود هستند و برای محافظت از جفت گله خود شکارچیان را زیر پا می گذارند. یک گله گاومیش به راحتی می تواند غرور شیرها را بترساند و فیلمی از یک گاومیش مصمم وجود دارد که سرش را پایین می گذارد و به سادگی «راه می رود» و به شیرهای جوان حمله می کند.

کجا می توان گله های بزرگ را دید:

– Chobe در بوتسوانا
– Addo در آفریقای جنوبی
– هوانگه در زیمبابوه
– ذخیره‌گاه ملی ماسای مارا در کنیا

نحوه گرفتن شات:

عکاسی بوفالوها دشوار است زیرا تاریکی پوست آنها یک چالش دائمی برای قرار گرفتن در معرض شماست. با این حال، یک گله با نور پس‌زمینه در حال حرکت با ابرهای گرد و غباری که در اطراف آن‌ها قرار گرفته‌اند، یکی از جوی‌ترین صحنه‌ها را برای عکاسی ارائه می‌دهد.

گاوهای نر تنها با شاخ های بزرگ و عبارات غیرقابل درک خود مطالعات شخصیتی عالی را ارائه می دهند. گاو نر عاشق غوطه ور شدن در گل و لای است که باعث می شود تصاویر سیاه و سفید بافت فوق العاده ای ایجاد کنند. به پرندگان کوچک معروف به گاومیش نیز توجه کنید که کنه‌ها را نیش می‌زنند و گوش‌هایشان را بیرون می‌زنند، که می‌تواند تصاویر جالبی را ایجاد کند زیرا ظرافت پرندگان در تضاد با بخش بزرگی از گاومیش‌ها است.

شیر آفریقایی (Panthera leo)

حدود 10000 سال پیش، شیرها پس از انسان، یکی از گسترده ترین پستانداران خشکی بودند. امروزه، آنها یک گونه آسیب پذیر هستند و اکثر شیرهای وحشی جهان در جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند.

شیرها در مقایسه با سایر گربه‌ها غیرمعمول اجتماعی هستند – این موجودات مغرور شامل ماده‌های مرتبط، توله‌های آنها و تعداد انگشت شماری نر بالغ است. پرایدها روز خود را به چرت زدن در آسایش و شکار در ساعات تاریک بین غروب و سحر می گذرانند. ماده ها معمولاً با هم شکار می کنند و شکارچیان راس محسوب می شوند.

کجا می توان گله های بزرگ را دید:

– پارک ملی کروگر و ذخیره‌گاه خصوصی بازی سابی سند در آفریقای جنوبی
– رزرو بازی Moremi در بوتسوانا
– پارک ملی سرنگتی در تانزانیا
– مارا در کنیا
– پارک ملی لوانگوا جنوبی در زامبیا

نحوه گرفتن شات:

گرفتن یک تصویر خارق العاده از شیر به همان اندازه به صبر شما بستگی دارد که به توانایی شما در مشاهده آنها در هنگام استراحت در طول روز، آماده شدن برای شکار هنگام غروب یا هنگام کشتن در سپیده دم بستگی دارد. فقط ذخیره‌گاه‌های خصوصی و امتیازات، رانندگی‌های شبانه را ارائه می‌دهند، که این فرصت را به شما می‌دهد تا قبل از شکار یا بعد از غذا دادن، با خلق و خوی بازیگوش، غرور را به تصویر بکشید.

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که شاهد غذا دادن به شیرها هستید، فراموش نکنید که برخی از اقداماتی را که در اطراف یک کشتار اتفاق می افتد، شلیک کنید، مانند کرکس های ورودی، کفتارها یا شغال های اسکلت دار. توله ها سوژه های فوق العاده ای هستند و اغلب در طول روز فعال تر از بزرگسالان هستند. زوم فشرده از تمام ویژگی های شایان ستایش آنها، از پنجه ها و گوش های بزرگ گرفته تا غرغرهای شبیه بچه گربه، نهایت استفاده را می کند.

پلنگ ( Panthera pardus )

پلنگ‌ها کوچک‌تر و سبک‌تر از جگوارها هستند که روی خز آن‌های روزت مشابهی دارند و مانند جگوارها، پلنگ‌های ملانیستی پلنگ سیاه نامیده می‌شوند. پلنگ ها موجودات انفرادی هستند که به خوبی از استتار استفاده می کنند و به اندازه کافی قوی هستند که شکار خود را به سمت درختان بکشند، به دور از شکارچیان و لاشخوران رقیب. پلنگ ها یکی از سریع ترین گربه های بزرگ هستند که می توانند به سرعت 58 کیلومتر در ساعت برسند.

پلنگ ها استاد استتار، به طور طبیعی خجالتی و شبگرد هستند، به همین دلیل است که یافتن و مشاهده آنها در طبیعت بسیار سخت است. اگر این موجودی است که بیشتر دوست دارید ببینید، حتماً به مشاور خود اطلاع دهید تا تماشای بازی شما در مناطقی که مشاهده پلنگ منظم است و جمعیت این گربه‌ها سالم و پایدار است، انجام شود.

کجا می توان گله های بزرگ را دید :

– سابی سندز در آفریقای جنوبی
– کشاورز در بوتسوانا
– مارا در کنیا
– لوانگوا جنوبی در زامبیا

نحوه گرفتن شات:

تنظیمات خود را سه بار بررسی کنید و تصاویر خود را در بین عکس ها مرور کنید تا مطمئن شوید که نوردهی شما هنگام عکسبرداری از پلنگ خوب است. اگر پلنگ شما در درختی با پس‌زمینه آسمان روشن است، از عملکرد نقطه‌سنج دوربین خود استفاده کنید تا بهترین خوانش ممکن از نور را در جایی که پلنگ در آن قرار دارد – نه آسمان – دریافت کنید، سپس مقادیر را به‌صورت دستی وصل کنید یا از قفل نوردهی خودکار خود استفاده کنید. عملکردی برای جلوگیری از نوردهی کم پلنگ شما دارد.

در نور کم، ISO خود را افزایش دهید و دیافراگم خود را در بازترین حالت آن تنظیم کنید – عمق میدان شما بسیار کم خواهد بود، بنابراین لحظه ای به نقطه کانونی در تصویری که می نویسید فکر کنید. برخی از خاطره انگیزترین تصاویر پلنگ نقطه کانونی چشمان شگفت انگیز مرموز آنها را تشکیل می دهند.

کرگدن ( Diceros bicornis و Ceratotherium simum )

رنگ کرگدن ها از خاکستری کم رنگ تا قهوه ای متوسط ​​متغیر است – این رنگ آنها نیست بلکه شکل لب بالایی آنها است که تعیین می کند کدام زیرگونه است. کرگدن‌های «سیاه» دارای لب بالایی قلاب‌دار و نوک‌دار هستند در حالی که کرگدن‌های «سفید» لب بالایی پهن و مربعی دارند. این گونه به‌عنوان در معرض خطر انقراض طبقه‌بندی می‌شود: کرگدن‌ها برای تامین تقاضای شاخ‌هایشان در آسیا کشته می‌شوند.

شاخ کرگدن از کراتین ساخته شده است – همان ماده مو و ناخن ما – که به این معنی است که اگر بریده شود دوباره رشد می کند. با این حال، تجارت غیرقانونی برای پایه شاخ زیر پوست ارزش قائل است، برداشتن آن منجر به زخم‌های شدیدی می‌شود که کرگدن‌هایی که ممکن است از حمله اولیه جان سالم به در ببرند، همیشه در اثر شوک و از دست دادن خون وقتی شاخ‌هایشان با اره برقی یا قمه جدا می‌شود، می‌میرند.

کجا می توان گله های بزرگ را دید :

– کشاورز در بوتسوانا
– Phinda Private Game Reserve، Madikwe و Sabi Sand در آفریقای جنوبی
– حفاظت از حیات وحش لوا در کنیا
– ذخیره بازی Grumeti در تانزانیا

نحوه گرفتن شات:

مانند فیل ها، حجم عظیم کرگدن ها تنوع زیادی از گزینه های ترکیب را ایجاد می کنند. زاویه باز زمینه را ارائه می دهد در حالی که زوم به شما امکان می دهد بر روی جنبه های جذاب بدن ماقبل تاریخ آنها تمرکز کنید. گوش‌ها و چشم‌های آن‌ها به‌ویژه گویا هستند و مزاحمت‌های جهنده گوساله‌های جوان بیش از آن‌که عادات نسبتاً بی‌تحرک بزرگسالان را جبران کند. کرگدن‌ها خود را به ترکیب‌های متقاعدکننده‌ای می‌دهند که یک فرد تنها را در منظره‌ای باز و همچنین تصاویر امیدوارکننده‌ای از جوانانی که شاخ‌هایشان هنوز رشد نکرده است.

اگر می خواهید به زنده ماندن کرگدن کمک کنید، ما از Rhinos Without Borders حمایت می کنیم زیرا معتقدیم رویکرد آنها بهترین شانس موفقیت را دارد. شما می توانید به آنها کمک کنید تا کرگدن ها را از نقاط داغ شکار غیرقانونی در آفریقای جنوبی به امنیت و امنیت در بوتسوانا منتقل کنند، عملیاتی که شامل هلیکوپترها، دامپزشکان، کامیون ها و بمب های ویژه است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *