آب و هوای کشور کنیا

آب و هوای کشور کنیا – کشور کنیا در شرق قاره آفریقا واقع شده و با کشورهای اوگاندا، تانزانیا، سومالی و سودان جنوبی همسایه است.برای سفر به کنیا، باید ویزای کشور کنیا را دریافت کنید.

زمین های متنوعی از ساوانا تا جنگل های کوهستانی دارد و یکی از پربازدیدترین و جذاب ترین مقاصد بازدید در این قاره است. از قله های سربه فلک کشیده و پارک های ملی زیبا گرفته تا حیات وحش بکر و سواحل دیدنی.

کنیا با بیش از 40 گروه قومی مختلف، یکی از متنوع ترین کشورهای جهان از نظر قومیتی است. اقلیت کوچکی از آسیایی ها اکثریت (97 درصد) جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

از جمله مقاصد شگفت انگیز سفر می توان به تورهای کنیا اشاره کرد.

آشنایی کلی با آب و هوای کنیا

کنیا از نظر آب و هوایی بطور کلی دارای دو فصل گرم و خشک و گرم و مرطوب است اما با توجه به اینکه کنیا روی خط استوا قرار دارد، آب و هوای آن در بیشتر ایام سال و تقریبا در تمام مناطق گرم و معتدل است.

در مناطق ساحلی هوا اغلب گرم و مرطوب و در مناطق شمالی و شمال شرقی گرم و خشک است. دما در طول روز بالا و آفتاب سوزان است اما شبها و اوایل صبح هوا می تواند سرد باشد.

نایروبی، پایتخت کشور، که اغلب به عنوان شهر زیر نور خورشید شناخته می شود، دارای دمای متوسط روزانه 21.1 درجه سانتیگراد (70 درجه فارنهایت) است و مومباسا دومین شهر بزرگ کشور و واقع در ساحل دارای دمای متوسط 26 درجه سانتیگراد (80 درجه فارنهایت) می‌باشد.

هیچ فصل تعطیلی برای بازدیدکنندگان وجود ندارد، اگرچه فصل اوج بارندگی فصل‌های کم توریستی در نظر گرفته می‌شود.

اما توجه به این نکته ضروری است که بسته به جایی که در آن حضور دارید، آب و هوا می تواند متفاوت و حتی گاه غیرقابل پیش بینی باشد. بنابراین هرجایی از کنیا که سفر می کنید، علیرغم اینکه دما بالاست باید انتظار بارندگی را داشته باشید.

آب و هوای کنیا را در سایت کنیا میتوانید مشاهده کنید و همچنین در فصول مختلف به شرح زیر است:

فصل تابستان از سپتامبر شروع می شود و تا اواسط آوریل ادامه می یابد.

فصل زمستان از ماه می تا اکتبر ادامه دارد.

نایروبی تابستانی بین 20 تا 35 درجه سانتیگراد با سطح رطوبت 50 درصد را تجربه می کند. باد ثابت و فراوان نیز وجود دارد.

دمای زمستان نایروبی بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد با رطوبت 70 درصد متغیر است. و باد هست، باد زیاد.

آب و هوای کشور کنیا

از آنجایی که کنیا بیش از حد نزدیک به خط استوا است ، نمی تواند زمستان و تابستان واقعی را تجربه کند اما، هر دو فصل خشک و مرطوب وجود دارد.

فصل خشک در کنیا

در طول فصل خشک، دمای روز معمولاً در حدود 23 درجه سانتیگراد(73 درجه فارنهایت) در ارتفاعات بالاتر مانند ماسای مارا، و 28 درجه سانتیگراد (82 درجه فارنهایت) در ارتفاعات پایین تر مانند مناطق ساحلی است. در این ایام آسمان صاف و روزها آفتابی است.

  • ژوئن، جولای، آگوست و سپتامبر : این ماه ها سردترین ماه های کنیا هستند. دمای صبح زود در ارتفاعات بالاتر معمولاً 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) است. بارش باران در بیشتر نقاط کشور بسیار کم است.

فصل مرطوب در کنیا

در طول فصل مرطوب، دمای روز بین 24 درجه سانتیگراد (75 درجه فارنهایت) و 27 درجه سانتیگراد (81 درجه فارنهایت) در ارتفاعات بالاتر است.

در ارتفاعات پایین تر، دمای روز ثابت تر است و در حدود 30 درجه سانتیگراد (86 درجه فارنهایت) است. اما صبح‌ها در ارتفاعات بالاتر خنک می‌باشد.

  • اکتبر، نوامبر و دسامبر – “فصل باران های کوتاه”: دوره ای از باران های غیرقابل پیش بینی و کوتاه بین اکتبر تا دسامبر اتفاق می افتد که حدود یک ماه طول می کشد. باران گاهی شدید است، اما بیشتر در اواخر بعد از ظهر یا عصر می بارد و به ندرت تأثیر منفی بر سافاری شما خواهد داشت.
  • ژانویه و فوریه : در این ماه ها، یک دوره خشکی در فصل بارانی با بارندگی کمتر رخ می دهد که به طلسم خشکی معروف است. اینکه طلسم چقدر طول می کشد و دقیقاً چه زمانی اتفاق می افتد، قابل پیش بینی نیست.
  • مارس، آپریل و می – “باران های طولانی”: در این ماه ها بیشترین بارندگی وجود دارد. هوا بسیار ابری است، به ویژه در ارتفاعات. رطوبت هوا بیشتر است و به ویژه در مناطق ساحلی محسوس خواهد بود.

آب و هوای مناطق مختلف کشور کنیا

کنیا کشوری است که سراسر آن را دشت های وسیع و کوهای مرتفع فرا گرفته است و همین امر باعث شده که در مناطق مختلف ، آب و هوا متفاوت باشد. بطور کلی کنیا سه نوع آب و هوا دارد:

  • آب و هوای نیمه گرمسیری معتدل – در ارتفاعات غربی و جنوب غربی (محلی که نایروبی در آن قرار دارد)
  • آب و هوای گرم و مرطوب – مانند مناطق شرقی کشور که به اقیانوس اطلس منتهی شده و نوار ساحلی وسیعی را تشکیل می‌دهد.
  • آب و هوای گرم و خشک – در شمال و شرق.

در ادامه با آب و هوای چند شهر مهم کنیا بطور مختصر آشنا می شویم :

آب و هوا در نایروبی

نایروبی بزرگترین شهر و پایتخت کشور کنیا است که آب و هوای آن برای مردم ساکن آن بسیار حائز اهمیت است. نایروبی از نظر آب و هوایی در ایام مختلف بسیار متفاوت است، اما بطور کلی نیمه گرمسیری است.

بهترین زمان برای بازدید از نایروبی ژوئن تا آگوست می باشد که میانگین دما 23 درجه سانتیگراد و میزان بارندگی در کمترین میزان خود است . ژانویه و فوریه هم زمان مناسبی برای بازدید از نایروبی است زیرا هوا گرم و آفتابی و میانگین دما 27 درجه سانتیگراد است .

در تمام طول سال، سطح رطوبت بین 45 تا 75 درصد و دما بین 17 تا 21 درجه سانتیگراد (62 تا 69 درجه فارنهایت) متغیر است.

دمای تابستان و زمستان معمولاً به ترتیب بالا و پایین است. در 27 نوامبر 2017 در نایروبی، دمای هوا به 41 درجه سانتیگراد رسید و در 7 ژانویه 2018 به پایین ترین حد پنج درجه سانتیگراد رسید.

آب و هوای مومباسا

شهر ساحلی مومباسا بعد از نایروبی دومین شهر بزرگ کنیا است و در امتداد اقیانوس هند واقع شده است. آب و هوای مومباسا گرمسیری مرطوب و خشک است. میزان بارندگی بسته به فصل متفاوت است.

بیشترین بارش ها در ماه های آوریل و می است و بهترین زمان برای بازدید از این شهر زیبا ماه های جولای تا سپتامبر و ماه های اکتبر تا مارس است.

آب و هوای ناکورو

ناکورو آب و هوایی مشابه نایروبی ، البته کمی سردتر، دارد.

آب و هوای مالیندی

این شهر نیز در امتداد اقیانوس هند واقع شده و دارای آب و هوای گرم و خشک است. میانگین دما در این شهر 27 درجه سانتیگراد (فصل خنک) و 31 درجه سانتیگراد(فصل گرم) است.

بطور کلی میزان بارندگی در این شهر بالا نیست و دو فصل بارندگی از آوریل تا ژوئن و نیز اکتبر تا نوامبر را داراست.

آب و هوای ماسای مارا

ماسای مارا به حیات وحش خود معروف است، و مهم ترین و معروف ترین جاذبه ی گردشگری این شهر حیات وحش آن است. این شهر دارای دو فصل گرم و خشک و گرم و مرطوب است.

بهترین زمان برای بازدید از حیات وحش آن در فصل خشک، اواخر ژوئن تا اکتبر است و در فصل مرطوب، نوامبر تا می است که با نرخ های پایینتر و امکان مشاهده ی حیوانات تازه متولد شده همراه است.

بهترین آب و هوای کشور کنیا

ژوئن، جولای، آگوست، سپتامبر، اکتبر، ژانویه و فوریه (فصل خشک – کم یا بدون بارش)

بدترین آب و هوا کشور کنیا

مارس و آوریل (فصل سرد و پرباران)

آب و هوای کنیا در فصل بهار

آب و هوای کنیا در بهار گرم و مرطوب است. بهار در کنیا به بارندگی های طولانی خود معروف است. در این فصل بارندگی ها نسبتا زیاد و غیرقابل پیش بینی هستند و میانگین دما در این ایام 20 درجه سانتیگراد است .

آب و هوای کنیا در فصل تابستان

با شروع فصل تابستان آب و هوای کنیا از مرطوب به خشک تغییر می کند. از میزان بارش ها کاسته می شود و شرایط برای بازدید از جاذبه های مختلف و سافاری ها رفته رفته ایده آل می شود. حداکثر دما 40 درجه سانتیگراد با میانگین 30 درجه سانتیگراد است.

آب و هوای کنیا در فصل پاییز

با شروع فصل پاییز هوا رفته رفته به سمت مرطوب شدن پیش می رود و میزان بارش ها افزایش می یابد که کاهش جمعیت بازدیدکنندگان را به دنبال دارد. میانگین دما در این فصل 20 درجه سانتیگراد است.

آب و هوای کنیا در فصل زمستان

آب و هوا در زمستان بسته به منطقه از گرم تا سرد متغیر است اما بطورکلی کنیا در فصل زمستان آب و هوایی گرم و خشک دارد. بطورکلی بارندگی ها کم و پراکنده هستند اما ممکن هست با باران های شدید هم غافلگیر شوید. میانگین دما در این ایام از سال 25 درجه سانتی گراد است.

ارتفاع کنیا از سطح دریا 5199 متر است که آب و هوای آن از دمای مرطوب بالای سواحل (83 درجه فارنهایت) تا مناطق اغلب سرد و مرطوب ابردارس، چرانگانی و مائو اسکارپمنت، کوه الگون و نقاط انجماد در بالای کوه کنیا متغیر است.

آب و هوای کنیا

بهترین فصل ها برای سفر به کنیا

کنیا کشوری با چشم اندازهای متنوع و حیات وحش فراوان است. همچنین محبوب ترین مقصد سافاری در آفریقا است.

بطور کلی کنیا با جغرافیای متنوع و آب و هوای معتدل، یک مقصد عالی برای سافاری و تعطیلات ساحلی در تمام طول سال محسوب می شود. اما بهترین زمان برای سفر به کنیا در طول فصل خشک، از ژوئن تا اکتبر است، زمانی که عملاً بارانی وجود ندارد و دمای هوا در روز خیلی گرم نیست .

بطور کلی بیشتر مقاصد سافاری کنیا بین ژانویه تا پایان مارس نیز در شرایط مناسبی برای بازدید هستند. آب و هوا معتدل و عمدتا خشک است.

بازدید از کنیا در فصل بارانی – بین اواسط مارس تا ژوئن و دوباره بین نوامبر و دسامبر – نیز ارزش برنامه ریزی دارد چرا که از شلوغی فصل دور خواهید بود و از نرخ‌های پایین‌تر و خارج از فصل می توانید استفاده کنید .

در ماه های ژانویه و فوریه شرایط برای تماشای حیات وحش مناسب و ایده آل است. همچنین در ماه های اکتبر و نوامبر باران های کوتاه اتفاق می افتد، اما هنوز زمان عالی برای بازدید است.

این زمانی است که می توانید حیوانات بیشتری را ببینید که از مخفیگاه بیرون می آیند و در جستجوی آب از مخفیگاه خود بیرون می آیند. همچنین این یک فرصت عالی است برای مشاهده پرندگانی که به عنوان گونه های مهاجر به کنیا وارد می شوند.

بهترین زمان برای بازدید از مقاصد ساحلی معروف کنیا، یک نقطه بحث برانگیز است: خط ساحلی اقیانوس هند کنیا در تمام طول سال گرم و بسیار مرطوب است و بارندگی در هر زمانی ممکن است رخ دهد.

فصل خشک همچنین به این معنی است که پشه های کمتری خواهید داشت، باران کمتری خواهید دید و آفتاب بیشتری خواهید داشت.

بدترین فصل ها برای سفر به کنیا

همانطور که گفته شد، بدترین ماه ها برای سفر به کنیا از لحاظ میزان بارش ، ماه های مارس، آوریل و می می باشند که ماه های سرد و پر بارانی در کشور کنیا هستند.

از آنجایی که حیات وحش در این کشور یکی از جنبه های مهم و تاثیرگذار در زمینه ی گردشگری به شمار می رود، در این ماه ها و هنگام بارش سنگین ، جمعیت حیات وحش پراکنده است و در نتیجه بازدید از این مناطق سخت تر می شود.

آب و هوای کنیا در ماه های ژانویه

گرم و خشک – میانگین دما حدود 30 درجه سانتیگراد اما شب های خنک – باران های استوایی کمتر نسبت به آوریل و مه – میانگین رطوبت 67%

آب و هوای کنیا در ماه فوریه

گرم و خشک – میانگین دما 21 درجه سانتیگراد – از گرم ترین ماه ها در مناطق مختلف کنیا – گاه همراه با بارش های شدید باران – میانگین رطوبت 66 %

آب و هوای کنیا در ماه مارس

گرم و مرطوب – روزها معمولا گرم و شبهای خنک – میانگین دما 20 درجه سانتیگراد – همراه بارش باران نسبتا زیاد – میانگین رطوبت 65 %

آب و هوای کنیا در ماه آپریل

گرم و مرطوب – میانگین دما 20 درجه سانتیگراد – همراه با بارش های فراوان – میانگین رطوبت 78%

آب و هوای کنیا در ماه می

گرم و مرطوب – هوا نسبت به ماه های قبل معتدل تر است – بارندگی نسبتا زیاد – میانگین دما 19 درجه سانتیگراد- میانگین رطوبت 80 %

آب و هوای کنیا در ماه ژوئن

گرم و مرطوب(نیمه اول ماه) وگرم و خشک (نیمه دوم ماه) – میانگین دما 18 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 78%

آب و هوای کنیا در ماه جولای

گرم و خشک – کم باران – هوای مطبوع با میانگین دمای 18 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 76%

آب و هوای کنیا در ماه آگوست

گرم و خشک – یکی از خنک ترین و مطبوع ترین ماه ها در کنیا – کم و تقریبا بدون باران – میانگین دما 17 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 73 %

آب و هوای کنیا در ماه سپتامبر

گرم و خشک – بارندگی نسبتا کم و پراکنده – میانگین دما 19 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 68%

آب و هوای کنیا در ماه اکتبر

نیمه اول گرم و خشک اما نیمه دوم گرم و مرطوب – بارندگی های نسبتا زیاد – میانگین دما 21 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 68%

آب و هوای کنیا در ماه نوامبر

گرم و مرطوب – همراه با بارندگی های استوایی و نسبتا زیاد – میانگین دما 19 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 79%

آب و هوای کنیا در ماه دسامبر

نیمه اول و دوم ماه آب و هوای متفاوتی دارد – بارندگی ها در نیمه اول ماه قابل توجه و در نیمه دوم کاهش می یابد – میانگین دما 19 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 72 %

آب و هوای کنیا در ماه فروردین

گرم و مرطوب – همراه با بارش های نسبتا فراوان – میانگین دما 20 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 70 %

آب و هوای کنیا در ماه اردیبهشت

گرم و مرطوب – هوا در نیمه دوم ماه معتدل تر است – همراه با بارش های فراوان – میانگین دما 19 درجه – میانگین رطوبت 79 %

آب و هوای کنیا در ماه خرداد

گرم و مرطوب – همراه بارندگی – میانگین دما 19 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 79 %

آب و هوای کنیا در ماه تیر

گرم و خشک – کم باران – میانگین دما 18 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 77%

آب و هوای کنیا در ماه مرداد

گرم و خشک – کم باران – هوا در نیمه دوم خنک تر و مطبوع تر است – میانگین دما 17 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 75 %

آب و هوای کنیا در ماه شهریور

گرم و خشک – باران های کم و پراکنده – میانگین دما 18 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 70 %

آب و هوای کنیا در ماه مهر

نیمه اول گرم و خشک و نیمه دوم گرم و مرطوب – همراه بارش باران – میانگین دما 20 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 68%

آب و هوای کنیا در ماه آبان

گرم و مرطوب – همراه بارندگی های استوایی – میانگین دما 20 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 73 %

آب و هوای کنیا در ماه آذر

گرم و مرطوب – همراه با بارندگی های استوایی – میانگین دما 19 درجه سانتیگراد-میانگین رطوبت 75 %

آب و هوای کنیا در ماه دی

گرم و خشک – بارندگی های کم و پراکنده – میانگین دما 25 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 70 %

آب و هوای کنیا در ماه بهمن

گرم و خشک – کم بارش اما گاه همراه با بارش های شدید باران – میانگین دما 25 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 66 %

آب و هوای کنیا در ماه اسفند

نیمه اول گرم و خشک و نیمه ی دوم گرم و مرطوب – همراه بارش های نسبتا زیاد – میانگین دما 20 درجه سانتیگراد – میانگین رطوبت 65%

 

 

منابع منبع
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.