حفاظت از لاک پشت

حفاظت از لاک پشت – کنیا کشور جذاب و پررمز و راز شرق آفریقاست که با خرید تور کنیا تابستان می توانید به آن سفر کنید.  یکی از هزاران جاذبه ی توریستی کشور کنیا، حیات وحش و تنوع گونه های جانوری آن است که از مهم ترین آنها، سواحل و حیات دریایی آن خصوصا لاک پشت های آنها است که جمعیت آنها رو به انقراض است.

چندین پروژه در سال های اخیر برای محافظت از لاک پشت های ساکن کنیا و مهاجر – که تخمین زدند حدود 800 نفر باشد – در حال انجام است. این لاک‌پشت‌ها که تخم های خود را در سواحل می گذارند، در گذشته در معرض خطر فزاینده ای ناشی از شکار غیرقانونی لاک‌پشت های ماده های لانه ساز بالغ، جمع آوری تخم ها، فرسایش ساحل، شکارچیان و آلودگی بودند.

حفاظت از لاک پشتهنگامی که لاک پشت ماده به آرامی به سمت ساحل می رود، با باله های خود حفره ای به عمق حدود نیم متر حفر می کند و ممکن است هر بار صدها تخم بگذارد. او تخم‌ها را با ماسه می پوشاند و سپس به دریا باز می گردد. تخم گذاری همیشه یک امر شبانه است. بین ماه‌های ژوئن و نوامبر، یک ماده ممکن است سه یا چهار بار برگردد و تا هزار تخم در لانه‌های مختلفی بگذارد که برای خودش در کنار ساحل می‌سازد.

برای مردم سواحل، لاک‌پشت‌ها در گذشته همواره منبع تغذیه‌ای مورد استقبال بوده و همچنین مصارف اقتصادی و فرهنگی خود را داشته‌اند: گوشت و تخم‌مرغ آنها برای غذا، پوسته آنها برای زیور آلات و صادرات، و روغن آنها به عنوان داروی محافظت در برابر ارواح شیطانی. به این ترتیب، کشتار ماده‌های لانه‌ساز بالغ و جمع‌آوری تخم‌ها بیداد می‌کند و تعداد بسیار زیاد آنها را به 800 عدد تخمین زده شده در سال 1996 کاهش می‌دهد.

با این وجود، اقدامات انجام شده توسط سرویس حیات وحش کنیا، ابتکارات خصوصی و گروه‌های حفاظتی در مهار استثمار لاک پشت از طریق آموزش و مشارکت عمومی و ارائه مشوق‌ها موفق بوده است.

در اصل، این برنامه‌ها شامل ایجاد انگیزه مالی به جمعیت محلی است، که تشویق می‌شوند به دنبال لانه‌های لاک‌پشت در امتداد سواحل باشند، آنها را به خدمات حیات وحش کنیا گزارش دهند تا پول دریافت کنند و از لانه‌ها محافظت کنند تا لاک‌پشت‌های جوان از تخم بیرون بیایند. دوره کمون در تخم 7-10 هفته است. سپس در حضور ساکنان محلی و گردشگران بازدید کننده، مقامات KWS لاک پشت های جوان را در دریا رها می کنند.

در بامبوری، سرزمین اصلی شمال مومباسا، یکی از هیجان‌انگیزترین موفقیت‌های زیست‌محیطی کشور و یک جاذبه توریستی بزرگ بوده است. راهنماهای مختلف برای جمع آوری تخم ها از سواحل قبل از شکار غیرقانونی یا نابود کردن آنها و تحویل آنها به هچر مصنوعی بامبوری وجود دارد. پس از بیرون آمدن لاک پشت های کوچک از تخم، به دریا رها می شوند.

لاک پشت های کنیا گونه های زیادی دارند که با دریافت ویزای توریستی الکترونیکی کنیا می توانید از نزدیک از آنها دیدن کنید. از بین پنج گونه لاک پشت که به طور گسترده در خط ساحلی کنیا در 32 کیلومتری ایزوبار پراکنده شده اند، لاک پشت سبز گیاهخوار (Cheloni mydas) رایج ترین آنهاست و احتمالاً در فاصله 3 کیلومتری (2 مایلی) ساحل دیده می شود. چهار مورد دیگر شامل نوک عقابی (Eretmochelys imbricata)، زیتون ریدلی (Lepidochelys olivacea)، سر چوبی (Caretta caretta) و پشت چرمی غول پیکر (Dermochelys coriacea) هستند. مورد آخر بزرگ‌ترین لاک‌پشت دریایی است که طول آن به 2 متر (7 فوت) و وزن آن تا 680 کیلوگرم (1500 پوند) می‌رسد. این لاک پشت نام «پشت چرمی» را به دلیل پوست چرمی که به جای فلس‌های شاخی که همه لاک‌پشت‌های دریایی دیگر را می‌پوشاند، گرفته است.

دومین لاک پشت دریایی بزرگ، لاک پشت دریایی است که تا 408 کیلوگرم (900 پوند) وزن دارد و ممکن است به طول کمی بیش از یک متر (4 فوت) برسد.

به استثنای لاک پشت سبز، بقیه همه چیزخوار هستند و تقریباً هر چیزی از جمله مرجان را می خورند. ترجیح آنها مناطقی از علف های دریایی و صخره های مرجانی است، اما آنها موجوداتی بسیار مهاجر هستند و سواحل لانه سازی آنها معمولاً در فاصله زیادی از محل تغذیه آنها قرار دارد. در مورد سرعت آنها، پوزه عقابی می تواند با سرعت 50 کیلومتر (30 مایل) در ساعت و پشت چرمی غول پیکر تا 74 کیلومتر (46 مایل) در ساعت شنا کند – که هر دو سریعتر از ترافیک در ساعات شلوغی در مرکز شهر نایروبی هستند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *