قایقرانی در آبهای خروشان

قایقرانی در آبهای خروشان

در سرتاسر جهان، قایقرانی در آب‌های خروشان یکی از سریع‌ترین ورزش‌هایی است که در حال رشد است و در کنیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر تا به حال هیجان شدید یک رودخانه وحشی را تجربه نکرده اید، به گروهی از دوستان یا همکاران خود بپیوندید، و تحت فرمان یک راهنمای رودخانه باتجربه، گاهی هیجان، و گاهی اوقات مانور دادن یک قایق بادی 14 فوتی را در میان امواج پر پیچ و تاب و سقوط یک رودخانه خروشان تجربه کنید.

قایقرانی در آبهای خروشان

شاید مناسب ترین رودخانه برای قایقرانی در کنیا، رودخانه تانا باشد – طولانی ترین رودخانه کنیا، که کوه کنیا، ابردارس و بسیاری از ارتفاعات فراتر از آن را در بر می‌گیرد. رودخانه در قسمت بالایی خود فقط برای قایقرانان با تجربه (سطح V+ آب های خروشان!!) قابل تجربه است. پایین تر از آن، و تنها 95 کیلومتری نایروبی، رودخانه گسترده شده و شیب کمتری دارد. در این بخش ها قایقرانی تجاری رودخانه انجام می شود. در بخش هایی رودخانه رام و آرام است. در حالی که در برخی قسمت‌های دیگر آبشارهای خروشان و تندبادهای کف آلود وجود دارد.

در سفر ما قرار بود همه این شرایط را تجربه کنیم. قبل از حرکت، 15 نفر از ما کلاه ایمنی زرد روشن و جلیقه نجات آبی آسمانی پوشیده بودیم و یک سخنرانی ایمنی جامع به ما داده شد. بنابراین احساس امنیت داشتیم.

راهنمای ما گفت: «اینها قایق های پارویی هستند. من پشت می نشینم، قایق را هدایت می کنم و به شما می گویم چه کار کنید. شما هم پارو می زنید.» آیا واقعاً این همان چیزی بود که ما برای آن پول می دادیم؟ یعنی برای کار؟!! در واقع ما به زودی متوجه شدیم که پارو زدن با قایق بسیار آسان است، و تنها زمانی که واقعاً باید کار می‌کردیم، در تپه‌های بزرگ بود، اما قبل از رسیدن به آن‌ها، اسرار اصطلاحات قایق‌رانی را برایمان توضیح دادند. سمت بالا یعنی کل خدمه، (شش نفر از ما در هر قایق)، به سمتی که دستور داده شده می پرند، ضربه به عرشه یعنی پایین آمدن، و با زیر و بمی صدای راهنماها به ما نشان داده می‌شد که با چه سرعتی باید پایین بیایم. موج‌سواری زمانی است که در گرداب گرفتار می‌شوید و قایق بدون اینکه به جایی برود بالا و پایین و به اطراف می‌پرد – مثل این است که سوار اسبی خمیده شوید یا در حین چرخش ماشین لباسشویی داخل آن بپرید. خب در این صورت شما خیس خواهید شد!!

ما در ابتدا چند چرخش تمرینی در اطراف یک استخر آرام انجام دادیم، سپس راهنما با اطمینان از اینکه به اندازه کافی مهارت داریم، ما را به سمت پایین رودخانه هدایت کرد. اولین تنداب به سرعت به سراغ ما آمد. راهنمای ما دستورالعمل ها را فریاد زد و ناگهان مانند روغن در لوله تخلیه، بدون زحمت به سمت پایین سر خوردیم، اما بخاطر امواج پایین آن خیس شدیم. اولین تنداب ما تکمیل شد. ما با صدای بلند تشویق کردیم و برای دور بعدی آماده شدیم. یک ساعت اول ما اینگونه گذشت.

در بین تپه‌ها بخش‌هایی از آب آرام وجود دارد که ما در آن جا پرنده‌ها را تماشا می‌کردیم. روستاییان محلی که بخاطر یکشنبه در ساحل رودخانه بودند و هفتگی لباس‌های خود را شستشو می‌دادند، به دقت ما را تماشا می‌کردند. آفتاب گرم بود، می‌توانستیم شنای با طراوتی داشته باشیم، و جایی که صخره‌هایی داخل رودخانه قرار دارند، ریشه‌های انجیر وحشی و درختان کافور مانند شاخک‌هایی در آب کشیده می‌شوند و غارهای مجسمه‌سازی شده‌ای را ایجاد می‌کنند که موجودات رودخانه می‌توانند در آنجا پنهان شوند.

در پایان طولانی‌ترین بخش آرام، ما کاملاً مغرور می‌شدیم، چون از تپه‌هایی با نام‌هایی مانند Dogs Back، Can of Worms و Folly عبور کرده بودیم. سپس به آرامی جریان تند شد و صدای غلت خوردن آب در جلو به گوش رسید. ما برای برخی دستورالعمل های خاص از کمک راهنما استفاده می‌کردیم. اما گاهی با خود فکر میکردیم که ما به خودمان اجازه داده ایم وارد چه چیزی شویم؟

کمی به جلو… خوب حالا کمی بیشتر رو به جلو… به عرشه ضربه بزنید! آب مانند موجی جزر و مدی از اطراف ما سرازیر می شود. پشت پارو محکم تر… سخت تر!…..بالا سمت چپ!… درست زمانی که طرف دیگر قایق شروع به گرفتن آب می کند، به چپ می پریم و قایق را سمت راست می‌بریم. کمی بیشتر رو به جلو می‌رویم! … و ناگهان به پایان رسیدیم و به داخل آب آرام وارد شدیم. ما اولین قایق را به نقطه پایان رساندیم و به زودی شاهد عبور قایق های دیگر بودیم.

مورد بعدی – Sphincter Flexor – که حتی بزرگتر است، که یکی از خدمه ما ادعا می کند تقریباً نیمی از راه را طی کرده است. هنگامی که از راه رسیدیم او را سوار کردیم. بلافاصله پس از آن، خدمه یکی از قایق های دیگر را نیز سوار می کنیم. سپس راهنما به ما اطلاع می دهد که زمان حرکت فرا رسیده است و ما به سرعت هوشیار می شویم.

پس از حدود پنج ساعت فوق العاده در رودخانه، و یک شنای آرامش بخش دیگر در نزدیکی آبشاری زیبا، که از آن می پریم و به کشیدن قایق ها به ساحل کمک می کنیم، جایی که پاداش ما برای یک کار خوب فراهم شده است در انتظار ما است، یعنی استیک کبابی، سوسیس، سالاد و سیب زمینی و بهتر از همه یک آبجو سرد یخی.

شرح منطقه قایقرانی تجاری

رودخانه‌ای با حجم کم، فنی و استخری، با تنداب‌هایی که توسط سدهای سخت بازالتی در میان سنگ‌های نرم‌تر و اصلی زیرزمین ایجاد شده‌اند. سختی تنداب ها از 0 تا IV+ متغیر است، اگرچه در آب های مرتفع سه بخش در سطح V وجود دارد. معمولا از قایق های پارویی استفاده می شود مگر اینکه درخواست دیگری داشته باشند.

شرکت‌کنندگان در ساعت 08:00 نایروبی را ترک می‌کنند و تا ساعت 18:00 به نایروبی بازمی‌گردند. یک روز هیجان‌انگیز و عالی (و اغلب اوقات پر از هیجان)، اما با زمان کافی برای استراحت، تماشای پرندگان فراوان، شنا کردن، یا فقط آفتاب گرفتن سپری می‌شود. پس از رسیدن به نقطه خروج، حدود 4 ساعت پس از حرکت، یک ناهار کامل کبابی در انتظار شرکت کنندگان است که به همراه مقدار زیادی آبجو و نوشابه سرو می‌شود.

شرکتی که قایقرانی را انجام می دهد، اکنون کمپینگ ایده آل خود را دارد. ماهیگیری، تماشای پرندگان، شنا برای کودکان، چمن‌های آبیاری شده برای چادر زدن، سایه‌های زیاد، میز و نیمکت، توالت و دوش، کباب‌های آتش نشانی و غیره، همگی برای قایق‌رانان رودخانه و خانواده‌هایشان (چه قایقرانی یا غیرقایق‌سواری) به صورت رایگان در دسترس است. .

رودخانه موتویا (ارتفاع 1650 – 1160 متر)

این رودخانه با مسافت قابل دویدن در حدود 30 کیلومتر و با کمتر از 500 متر سرازیری، این رودخانه برخی از سخت‌گیرانه‌ترین و پیوسته‌ترین قایقرانی‌ها و کایاک‌سواری در آب‌های خروشان کنیا را ارائه می‌دهد. از آنجایی که این رودخانه باریک و کم حجم است، خیلی بزرگ نیست. با این حال جریان سریعی دارد و بسیاری از تنداب‌های آن از نظر فنی بسیار دشوار هستند. (سطح IV و V). درختان افتاده یکی دیگر از خطرات بالقوه آن است. دو پورت کوتاه در اطراف بخش های کلاس VI مورد نیاز است. به دلیل ماهیت ناپایدار این رودخانه، شرکت آن را فقط در دسترس کسانی قرار می‌دهد که قبلاً با آنها قایقرانی کرده‌اند یا تجربه قبلی در رودخانه سطح V داشته باشند.

رودخانه آتی

این رودخانه فقط برای قایق سواری در دو فصل مرطوب آوریل تا ژوئیه و دوباره نوامبر تا دسامبر مناسب است. همچنین به عنوان یک رودخانه خوش منظر در سطح‌ II و III توصیف می شود و دارای بخش های آب خروشان محدودی است که فقط یک چهارم رودخانه را تشکیل می دهد، قایقرانی از ارتفاع حدود 800 متری شروع می شود. و پس از طی مسافتی حدود 80 کیلومتر بر روی رودخانه تا ارتفاع 600 متری پایین می آید. فاصله آن از نایروبی حدود 230 کیلومتر است، و از این رو تنها به عنوان حداقل یک سفر سه روزه قابل استفاده است.

روز 1. حدود ساعت 08:00 از نایروبی حرکت کنید و 4 ساعت رانندگی کنید تا به نقطه ایستگاه در Yatta Gap برسید. بعدازظهر را در حال پارو زدن آرام در هشت کیلومتری رودخانه مسطح آب بگذرانید. پرندگان فوق العاده‌ای در اطراف هستند، به ویژه شاه ماهی ها، ماهی‌خواران و ویورها. کمپ شبانه، مانند تمام توقف‌های شبانه روی رودخانه، بر روی یک ساحل شنی، در نقطه‌ای قابل دسترسی برای Land Rover هل است که همه مواد غذایی و تجهیزات کمپ را حمل می‌کنند. چهار وعده عصرانه، نوشیدنی های سرد فراوان و عصرانه در اطراف آتش در کمپ در دسترس می‌باشد. با صداهای رودخانه و آفریقا، هر طور که می خواهید، به خواب بروید.

روز 2. پس از صرف صبحانه آرام و جمع کردن وسایل و بار کردن کمپ روی وسایل نقلیه، مسیر را به سمت پایین رودخانه ادامه دهید. با نزدیک شدن به مرز پارک ملی Tsavo East، زندگی حیوانات نیز افزایش می یابد. گونه های متعددی از بز کوهی، زرافه، بوفالو؛ گاهی فیل و به ندرت یکی از گربه های بزرگی که برای نوشیدن به رودخانه می آیند وجود دارد. تمساح ها و اسب آبی هم به یقین وجود دارند. در این روز بخشی طولانی و چندین بخش از سطح II و III را تجربه می‌کنید.

روز 3. مشابه روز قبل اما با چند بخش از سطح IV. این بخش عالی با چندین بخش از آب آرام همراه با بخش‌های بیشتر و هرچند کوتاه‌تری از آب ‌های خروشان سطح III همراه است. پس از ناهار اولیه و جمع آوری قایق ها و وسایل رودخانه، از طریق جاده به سمت نایروبی حرکت می کنیم. کل مسافت تحت پوشش رودخانه تا 82 کیلومتر می‌باشد، اما به زمان موجود و سطح و شرایط آب غالب بستگی دارد.

رودخانه Ewaso-Ngiro (ارتفاع 900 – 750 متر)

هنگامی که سطح آب مناسب باشد، این رودخانه بدون شک بهترین سفر از رودخانه خوش منظره ای است که هر یک از ما تا به حال داشته ایم. مانند رودخانه آتی، حداقل مدت زمان مورد نیاز 3 روز است. با این حال، از آنجایی که بخش های بسیار طولانی تر و دشوارتری از آب خروشان وجود دارد، هر روز مسافت کمتری طی می شود. از حدود 10 کیلومتر شروع کنید. در غرب Barsalinga و با قایقرانی برای بیش از 20 کیلومتر تنداب های سطح II، III و IV تقریباً پیوسته و چندین تنداب سطح V وجود دارد.

این سفر همچنین می تواند تمدید شود تا 100 کیلومتر بیشتر را طی کند. یعنی از رودخانه، از نقطه خروجی معمولی نزدیک کیپسینگ، به سمت شرق، از طریق پارک ملی سامبورو، تا آبشار چندلر در پارک ملی شابا. در این بخش یک رودخانه خوش منظره با آب صاف قرار دارد. تعداد زیادی حیوانات، به ویژه فیل، کروکودیل و گونه های متعددی از بز کوهی، زرافه، گراز وحشی و به ندرت یکی از گربه های بزرگی که باید هر روز برای نوشیدن به رودخانه بیاید دیده می‌شود. ما حتی شیر را در فاصله 10 متری قایق های شناور دیده ایم. زندگی پرندگان فوق العاده در اطراف قابل مشاهده است. به محض ورود به پارک ملی شابا، تندآب های کوچک و پراکنده با بخش های آرام، شما را به بخش دیگری از دره ها و بخش های فوق العاده ای از آب های خروشان هدایت می کند. مناظر دیدنی و جذابی وجود دارد. کل مسافت تحت پوشش رودخانه – تا حدود 180 کیلومتر می‌باشد، اما به زمان موجود و شرایط سطح آب غالب بستگی دارد.

اطلاعات کلی قایقرانی در کنیاقایقرانی در آبهای خروشان

تجهیزات

همه قایق ها توسط Avon انگلستان ساخته می شوند و ظرفیت خدمه آن 6 نفر در هر قایق است. جلیقه نجات و کلاه ایمنی عرضه می شود. قایق سربی یک کیت پزشکی جامع کمک های اولیه را حمل می کند. همه راهنماها یک چاقو، کیسه پرتاب و قرقره حمل می کنند.

مشارکت مشتریان اولویت مهمی است و از این رو قایق ها توسط خود شرکت کنندگان پارو زده می شوند. یک راهنما در هر قایق فقط دستورات را می دهد و قایق را هدایت می کند. مشتریان این فرصت را دارند که دوربین ها یا فیلم های خود را در جعبه های ضد آب ما بیاورند یا دوربین های ضد آب ما را اجاره کنند.

غذای سفارشی، از جمله آبجو و نوشابه مکمل نیز موجود است

حداقل سن، تجربه و تناسب اندام

حداقل سن مورد نیاژ معمولاً 14 سال، با رضایت والدین می‌باشد. ما هیچ حد بالایی نداریم زیرا به تناسب اندام و سلامت افراد بستگی دارد. ما همواره پیرمردهای 40 ساله داریم و حتی یک خانم 72 ساله را هم در تانا همراه خود داشتیم. به استثنای رودخانه شمالی موتویا، هیچ تجربه قبلی قایقرانی لازم نیست، و یک فرد با تناسب اندام هیچ مشکل فیزیکی نخواهد داشت.

محل اقامت

در رودخانه‌های Athi و Ewaso Ngiro، هر شب کمپ در یک نقطه دیدنی، یا در کنار رودخانه یا روی یک ساحل شنی برپا می‌شود. چادرها از نوع گنبدی 2 نفره کوچک هستند و تخت های بادی و کیسه خواب در آن ها ارائه می شود.

الزامات مهمان

شورت (یا لباس شنا)، و پیراهن (برای کسانی که پوست حساس دارند لباس آستین بلند و شلوار نیاز است و در تمام سفرهای چند روزه ضروری است). کلاه لبه پهن. یک جفت کفش قابل بستن یا صندل نوع Teva. ضد آفتاب با فاکتور 25 یا بیشتر. لوازم بهداشتی شخصی و داروهای پیشگیری کننده از مالاریا در صورت لزوم.

لوازم اختیاری

دوربین و عینک آفتابی (با طناب نگهدارنده)، دستکش و جوراب، (ضد آفتاب سوختگی). یک جلیقه بارانی نایلونی سبک که زیر جلیقه نجات شما پوشیده می شود و در هوای سرد یا اگر در رودخانه باران می بارد نیز مفید است. لباس گرم یدکی برای تعویض در پایان سفر. آنچه برای قایقرانی در آب خروشان می پوشید خیس می شود.

 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *