حفاظت گاه مارا نابویشو

حفاظت گاه مارا نابویشو جزء جاذبه های کنیا است، شیری که برای قلمرو می‌جنگد، حیواناتی وحشی‌ که در دشت‌ها پرسه می‌زنند و غرغر می‌کنند و دسته‌های کفتار زیر پوشش تاریکی در محل اختفای خود غوغا می‌کنند. فقط مدت کوتاهی را در حفاظتگاه مارا نابویشو بگذرانید و به زودی فراموش خواهید کرد که دنیایی فراتر از قلمرو حیوانات وجود دارد.

نابویشو در زبان Maa به معنای “گرد هم آمدن” است که نمادی از 500 مالک زمین ماسایی است که برای کمک به زمین برای ایجاد منطقه حفاظت شده به یکدیگر پیوستند. نتیجه آن چیست؟ منطقه وسیعی از دشت‌های پوشیده از چمن و تپه‌های صخره‌ای در لبه شرقی ذخیره‌گاه ملی ماسای مارا که به پناهگاهی برای حیوانات بزرگ و کوچک تبدیل شده است و در عین حال برای جوامع محلی نیز مفید است.

حفاظت گاه مارا نابویشو

حفاظت‌گاه مارا نابویشو دومین محل نگهداری بزرگ مارا و یکی از زیباترین آنهاست. تپه‌های نگاما از دور بالا می‌آیند، نهرها از علفزارهای باز عبور می‌کنند و درختان اقاقیا در چشم‌انداز پراکنده‌ شده اند. برخی نشانه‌ ها، حکایتی از عبور فیل‌ها را بیان می کنند.

این منطقه احتمالاً بیشتر به خاطر گربه‌‌سانان بزرگش، به‌ویژه شیر (بزرگ‌ترین حیوان در منطقه بزرگ مارا) که غرش می‌کنند، پرسه می‌زنند و در میان زمین چرت می‌زنند، شناخته شده است. در حین کاوش، تعداد زیادی از حیوانات وحشی، غزال‌های تامسون و گرانت پر پیچ و خم، تاپی (که فقط در ماسای مارا و سرنگتی یافت می‌شوند) و گورخرهای خیره‌کننده در دشت‌ها را خواهید دید.

با کمک راهنمایان باتجربه که بسیاری از آنها در این منطقه به دنیا آمده و بزرگ شده‌اند، شانس زیادی برای دیدن فیل، زرافه ماسایی و یوزپلنگ در سرگرمی های روزانه خود دارید. این منطقه حفاظتی یک راهرو مهاجرتی بین ذخیره‌گاه ملی اصلی ماسای مارا و دشت‌های لویتا را پوشش می‌دهد و به صدها هزار حیوان اجازه می‌دهد تا الگوهای مهاجرت طبیعی خود را ادامه دهند.

تور تفریحی در اینجا منحصر به فردتر از رزرو اصلی است. کمپ های کمتر به معنای بازدیدکنندگان کمتر است، و تنها چهار وسیله نقلیه در هر بازدید حیات وحش مجاز است، این قانون این اطمینان را می دهد که حیوانات بدون مزاحمت زندگی می کنند و تجربه تور تفریحی شما توسط جمعیت زیاد آلوده نمی شود.

ماندن در منطقه حفاظت شده به جای ذخیره گاه اصلی مزایای دیگری نیز دارد. شما در اینجا انتخاب گسترده‌تری از فعالیت‌ها دارید، از جمله پیاده‌روی در بوته‌ها که بر تفسیر ردپای حیوانات، گوش دادن و شناسایی پرندگان، یافتن کاربردهای مختلف ماسایی برای گیاهان محلی و زوم کردن روی موجودات کوچک‌تر مانند حشرات و خزندگان تمرکز دارد.

سرگرمی ها می‌توانند پس از تاریکی هوا ادامه پیدا کنند و به شما فرصتی می‌دهند تا گونه‌های شب‌زی مانند گالاگو، خرگوش‌های آفریقایی، روباه‌های گوش خفاشی، شب‌گردها و شکارچیان را در شکار شبانه‌شان ببینید. و وسیله نقلیه شما می‌تواند به خارج از جاده برود تا گربه‌های بزرگ و سایر حیات‌وحشی را که با آنها برخورد می‌کنید (از فاصله‌ای محترمانه) دنبال کند.

هزینه های نگهداری از اقامت شما به جوامع محلی ماسایی بازگردانده می شود و درآمد و آموزش و مراقبت های بهداشتی را برای آنها فراهم می کند. این کار نه تنها معیشت پایدار را تضمین می کند، بلکه انگیزه ای برای ماسایی ها برای حفظ حیات وحش فراهم می کند.

جوامع همچنین مجاز به چرای گاو در زمین هستند. ممکن است مردان و زنان ماسایی را ببینید که از گوسفندها، بزها و گاوها را گله داری می‌کنند. این صحنه یادآور چگونگی پیوند انسان ها و حیات وحش و اهمیت زندگی هماهنگ به نفع همه است.

بهترین زمان برای بازدید از حفاظتگاه مارا نابویشو

در هر زمان از سال که سفر کنید، حیات وحش زیادی خواهید دید، اما تعداد حیوانات وحشی در طول مهاجرت بزرگ، که معمولا بین جولای و اکتبر اتفاق می‌افتد، افزایش می‌یابد. به احتمال زیاد بین مارس و مه باران را تجربه خواهید کرد، اما نباید بر تجربه تور تفریحی شما تأثیر بگذارد و در این زمان بازدیدکنندگان کمتری خواهید دید.

 

 

منابع منبع
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.