جاذبه های گردشگری کنیا

جاذبه های گردشگری کنیا – کشور کنیا که در شرق آفریقا در کنار اقیانوس هند واقع شده است، از دیرباز یکی از محبوب ترین کشورهای این قاره برای بازدید بوده است که یکی از بهترین مکان‌ها برای سافاری در جهان است که با رزرو تور گردشگری کنیا می توانید یکی از بهترین تجربه های گردشگری خود را رقم بزنید.

پارک های ملی آن بسیار متنوع است، از کوه ها و بیابان ها گرفته تا تالاب ها، دشت ها و دریاچه ها. کنیا میزبان سواحل سفید مرواریدی و سکونتگاه های تاریخی سواحیلی و همچنین حیات وحش فراوانی است که ماسایی مارا و مهاجرت حیوانات وحشی آن مشهورترین آنها هستند که با اخذ ویزای یکبارمصرف کنیا می توانید از آنها دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری کنیا؛ دریاچه های کنیا:

بطور کلی کنیا 64 دریاچه دارد و این کشور 9.5 درصد از دریاچه های آفریقا را در خود جای داده است . زنجیره ای از 8 دریاچه در دره بزرگ ریفت کنیا یافت می شود و هیچ یک از این دریاچه ها خروجی واضحی ندارند. این دریاچه ها میزان تبخیر بالایی دارند و املاح و مواد معدنی در آنها انباشته شده است و تنها 2 تا از این دریاچه ها دارای آب آشامیدنی شیرین هستند.

1. دریاچه ی نایواشا

جاذبه های گردشگری کنیا

دریاچه نایواشا جز جاذبه های گردشگری کنیا است در شهرستان ناکورو، درست خارج از شهر نایواشا، یک دریاچه بزرگ آب شیرین است که به راحتی از نایروبی قابل دسترسی است . دریاچه نایواشا در ارتفاع 1884 متری مرتفع ترین دریاچه در دره بزرگ ریفت است . سفر 98 کیلومتری از نایروبی حدود 2.5 ساعت طول می کشد، و نزدیکی دریاچه به پایتخت، آن را به یک سفر یک روزه یا تعطیلات آخر هفته برای ساکنان شهر تبدیل کرده است. برای فرار از شلوغی، توصیه می کنیم در طول هفته از آن بازدید کنید .

دریاچه نایواشا یک مقصد عالی برای تماشای حیات وحش است و منطقه اطراف خانه 1500 اسب آبی است . همچنین می‌توانید انتظار داشته باشید که محدوده‌ای از 400 گونه پرنده و زرافه، گورخر، ایمپالا و واترباکس را در امتداد خط ساحلی ببینید. توصیه می کنیم برای تماشای بهترین منظره از مناظر خیره کننده، از یک سافاری با قایق استفاده کنید.

2. دریاچه ناکورو

دریاچه ناکورو در دره بزرگ ریفت و و در پارک ملی دریاچه ناکورو واقع شده و در ارتفاع 1745 متری قرار دارد و به خاطر تعداد زیادی فلامینگو که از جلبک های آن تغذیه می کنند ، شناخته شده است .

دریاچه ناکورو که توسط آبشارها، صخره ها و جنگل ها احاطه شده است، منبع آبی حیاتی برای کرگدن ها ، گورخرها ، بوفالوها و زرافه های روچیلد است . اگر برای بازدید از محبوب ترین پارک های ملی کنیا وقت ندارید، توصیه می کنیم از پارک ملی دریاچه ناکورو به عنوان یک سفر یک روزه مستقل از نایروبی دیدن کنید . دریاچه ناکورو تنها 3.5 ساعت با ماشین از پایتخت فاصله دارد و مکانی دیدنی برای پیک نیک است .

3. دریاچه بوگوریا

دریاچه بوگوریا که درست در شمال خط استوا و در حدود 250 کیلومتری نایروبی قرار دارد، یک دریاچه قلیایی کم عمق و باریک است  و در کنار سایر دریاچه‌های دره ریفت، محل لانه‌سازی فلامینگوها است و بیش از 2 میلیون فلامینگو در سواحل آن لانه می‌کنند که در هر زمانی از سال می توانید قابل رویت هستند.

بسیاری از مسافران بازدید از دریاچه بوگوریا را با دریاچه بارینگو ترکیب می کنند. موقعیت دور بوگوریا به این معنی است که بازدیدکنندگان کمتری را نسبت به پارک های ملی مجاور جذب می کند . احساس خواهید کرد که انگار کل دریاچه را برای خود دارید.

4. دریاچه ویکتوریا

بزرگترین دریاچه آفریقا بین کنیا، اوگاندا و تانزانیا قرار دارد و کنیا 6 درصد از مساحت 68800 کیلومتر مربع دریاچه ویکتوریا را در خود جای داده است . دریاچه ویکتوریا دومین دریاچه بزرگ آب شیرین در جهان است. حداکثر طول آن 359 کیلومتر و 337 کیلومتر عرض آن است. حجم آب دریاچه حدود 2424 کیلومتر مکعب است.

خط ساحلی آن در غرب کنیا دارای حیات وحش فراوان و چندین شهرک، از جمله کیسومو ، سومین شهر بزرگ کنیا و یک پست تجاری بزرگ در قرن نوزدهم است.

دریاچه ویکتوریا جزء جاذبه های گردشگری کنیا است که شامل بیش از 200 گونه ماهی است و سیکلید هاپلوکرومین گروه بومی اصلی است. با این حال، بسیاری از گونه ها در 50 سال گذشته منقرض شده اند و دانشمندان تخمین می زنند که گونه های ماهی بومی دریاچه ویکتوریا 80 درصد کاهش یافته است. سوف نیل بدنام ترین گونه مهاجم دریاچه ویکتوریا است.

5. دریاچه تورکانا

دریاچه تورکانا که قبلاً به عنوان دریاچه رودولف شناخته می شد ، دریاچه ای در دره ریفت کنیا در شمال کنیا است که طول آن 290 کیلومتر و حداکثر عرض آن 32 کیلومتر است. حداکثر عمق دریاچه 109 متر و حجم آب آن حدود 203.6 کیلومتر مکعب است و انتهای شمالی آن به اتیوپی می رسد .این بزرگترین دریاچه بیابانی دائمی و بزرگترین دریاچه قلیایی جهان است .

از نظر حجم، چهارمین دریاچه نمک جهان ، پس از دریای خزر ، ایسیک کول ودریاچه وان (با عبور از دریای آرال جنوبی که در حال کوچک شدن است ) و در بین همه دریاچه ها رتبه 24 را دارد. دریاچه تورکانا بزرگترین کویر دائمی و دریاچه قلیایی جهان است.

6. دریاچه بارینگو

دریاچه بارینگو یکی از دریاچه های دره ریفت کنیا است. مساحت آن 130 کیلومتر مربع و ارتفاع آن 970 متر است. این دریاچه آب شیرین و یکی از دو دریاچه آب شیرین در دره ریفت است و دیگری دریاچه نایواشا است.

دریاچه بارینگو ، پس از دریاچه تورکانا ، شمالی‌ترین دریاچه دره ریفت کنیا است. این دریاچه توسط چندین رودخانه تغذیه می شود: Molo ، Perkerra و Ol Arabel . هیچ خروجی آشکاری ندارد. فرض بر این است که آبها از طریق رسوبات دریاچه به سنگ بستر آتشفشانی گسلی نفوذ می کنند . این یکی از دو دریاچه آب شیرین در دره ریفت در کنیا است .

7. دریاچه Elementaita

این یک دریاچه سودا است که در دره بزرگ ریفت واقع شده است. مساحت این دریاچه 18 کیلومتر مربع و ارتفاع آن 1670 متر است که در حدود 120 کیلومتری شمال غربی نایروبی ، کنیا واقع شده است.

8. دریاچه ماگادی

دریاچه ماگادی جزء جاذبه های گردشگری کنیا است که جنوبی‌ترین دریاچه در دره ریفت کنیا است که در حوضه‌ای از سنگ‌های آتشفشانی گسل‌دار در شمال دریاچه ناترون تانزانیا واقع شده و 32 کیلومترطول و 3 کیلومتر عرض دارد و در حدود 240 کیلومتر شرق دریاچه ویکتوریا واقع شده است. . در طول فصل خشک، 80 درصد آن توسط سودا پوشانده شده است و به خاطر راه رفتن پرندگان ، از جمله فلامینگوها ، شناخته شده است.

دریاچه ماگادی یک دریاچه شور و قلیایی است که در جنوب کنیا در دره ریفت کنیا قرار دارد. مساحت آن تقریباً 100 کیلومتر مربع است. این شهر به خاطر ذخایر گسترده ای از پرندگان چرتی و موجدار معروف است.

چندین نهر، چه سرد و چه گرم، که دومی به شدت آغشته به نوشابه است، به دریاچه می ریزد، در حالی که همه چشمه های آب سودا از میان پوسته کیک شده سرازیر می شوند و آب ها را به رنگ صورتی زنده می کنند.

رودخانه های کنیا

1. تانا

تانا طولانی ترین رودخانه در کنیا است. رودخانه تانا به طول 621 مایل از کوه های ابردره تا اقیانوس هند امتداد دارد. دلتای رودخانه از طیف وسیعی از زیستگاه‌ها مانند جنگل‌های حرا، ساوانای نخل، علفزارها، لکه‌های جنگلی و تپه‌های شنی برخوردار است.

این رودخانه زیستگاهی برای گونه‌های پرندگان آبی فراوانی مانند گل خراطین، میخ‌زانو و غازها فراهم می‌کند. گونه های در حال انقراض مالیندی پیپیت و پرنده نی بصره در زیستگاه های این رودخانه مشاهده شده است. این رودخانه جزء حیاتی دلتای بزرگتر تانا است و از جانورانی مانند کروکودیل، اسب آبی، میمون و لاک پشت پشتیبانی می کند.

2. اواسو نگئیرو

رودخانه Ewaso Ng’iro از آبهای منبع خود در کوه کنیا به طول 435 مایل امتداد می یابد و در نهایت به رودخانه جوبا در سومالی می پیوندد. سواحل رودخانه طیف وسیعی از حیات وحش از جمله فیل، بوفالو، کرگدن، یوزپلنگ، پلنگ و گورخر را پشتیبانی می کند.

مناطق حفاظتی مانند حفاظتگاه Lewa و ذخیره‌گاه بازی Samburu، هر دو در Isiolo برای محافظت از حیات‌وحش آسیب‌پذیر تأسیس شده‌اند. با این حال، رودخانه تحت تأثیر تخریب حوضه های آبریز خود قرار گرفته است. دوره های خشکسالی اخیر بر میزان آب رودخانه تأثیر گذاشته است.

3. آثی-گالانا-ساباکی

Athi-Galana-Sabaki یکی از مهم ترین رودخانه های کنیا به طول 242 مایل است. این رودخانه از دهانه رودخانه آتی شروع می شود و به عنوان رودخانه گالانا به اقیانوس هند می ریزد که در غیر این صورت به عنوان رودخانه ساباکی شناخته می شود.این رودخانه از گونه‌های ماهی فراوانی پشتیبانی می‌کند که بیشتر آنها در خانواده‌های Cyprinidae و Aplocheilidae هستند.

این رودخانه در نقاط مختلفی مانند پارک های ملی Tsavo East و Nairobi محافظت می شود. جانوران مختلفی از جمله اسب آبی، مار پیتون، کروکودیل و پرندگان آبی در اکوسیستم رودخانه زندگی می کنند.

4. مارا

رودخانه مارا به طول 245 مایل از مائو اسکارپمنت جریان دارد و به دریاچه ویکتوریا می ریزد و از کنیا و تانزانیا امتداد می یابد. این رودخانه از منطقه حفاظت شده Maasai Mara در کنیا می گذرد و اکوسیستمی را برای حیواناتی مانند زرافه ها، فیل ها، وحشی ها و یوزپلنگ ها فراهم می کند.

غارهای کنیا

1. غارهای خواهر فیکرینی – روستای تسواکا

روستای Tswaka به دلیل واقع شدن 3 غار خواهر جایگاه قابل توجهی در تاریخ مردم دیگو در منطقه ساحلی کنیا دارد. این غارها در 15 کیلومتری تقاطع کنانا-شیمونی روستا قرار دارند. علاوه بر این، غارها دارای آثار فرهنگی متنوعی هستند که فرهنگ دیگو را توصیف می کنند.

غار Mdenyenye بزرگترین غار از این سه غار است. این یک مخفیگاه معروف برای مردم محلی بود که از دست تاجران برده فرار می کردند. در داخل غار یک راه پله چوبی برای اتصال یک نقطه غار به نقطه دیگر وجود دارد.

غار کیسیمانی یک نقطه آبی بحرانی است و دارای یک چاه آب شیرین تمام فصول است که حیوانات برای نوشیدن آب به این غار می آیند. در این غار شگفت انگیز به راحتی می توانید خفاش ها، میمون ها و بابون ها را پیدا کنید.

حدود هفت گونه خفاش در غار کیسیمانی وجود دارد که شامل خفاش صورت زاویه ای، خفاش میوه مصری، خفاش مقبره، خفاش معمولی و خفاش انگشت دراز می شود و غار پانگانی زیارتگاهی اختصاصی بود. از آنجا که اتاقک های متعددی در آن وجود داشت به عنوان محلی برای غذا خوردن و استراحت استفاده می شد.

2. غارهای کیتوم – کیتاله کنیا

پارک ملی کوه الگون یک ذخیره‌گاه وسیع حیوانات آزاد است که در شهرستان ترانس-نزویا یافت می‌شود. این پارک دارای حیات وحش غنی از جمله فیل ها، بوفالوها، دیک دیک، کفتارها، بوته ها، میمون ها و پرندگان است.

در جاذبه های گردشگری کنیا این پارک ملی غار بزرگی دارد که به نام غار کیتوم معروف است و حیوانات برای لیسیدن نمک به آنجا می آیند. علاوه بر این غار غنی از سدیم 200 متر طول دارد و صخره های موجود در غار طبیعت آتشفشانی دارند و در داخل غار بوی بد فضولات خفاش به مشام می رسد.

همچنین شکاف های عمیقی وجود دارد که مسئول مرگ بسیاری از بچه فیل ها هستند. اگر قصد بازدید از این غار را دارید، بهتر است یک چراغ قوه همراه داشته باشید تا به شما کمک کند تا در داخل غار حرکت کنید.

3.غارهای چیولو- تایتا تاوتا

غارهای چیولو طولانی ترین غارهای کنیا هستند. در سال 1975 کشف شد و در حال حاضر رتبه یازدهم را در بین لوله های بلند گدازه در جهان دارد. غار دارای دو پارتیشن اصلی است. این مجموعه شامل غارهای لویاتان، گروت د لویاتان و غار کیسولا می باشد.

لویاتان بالایی 408 متر عمق و 9152 متر طول دارد و لویاتان پایین 70 متر عمق و 2071 متر طول دارد. لوله گدازه ای که غار را تشکیل می دهد 11.5 کیلومتر طول دارد. همانطور که از حرکات آتشفشانی لرزه ای دیده می شود، این منطقه همچنان یک مکان آتشفشانی بالقوه است.

4.غارهای Mau-Mau – مرکز کنیا

غار مائو مائو یک نقطه تاریخی غنی در نانیوکی است و در پارک ملی کوه کنیا، در ۱۹۹ کیلومتری شمال شرق پایتخت کنیا، نایروبی، واقع شده است. در سال 1953 توسط مبارزان آزادی Mau Mau پیدا شد و در طول جنگ علیه دولت استعماری بریتانیا به عنوان مخفیگاه مورد استفاده قرار گرفت.

5. غارهای رودخانه نجورو – دره ریفت کنیا

غار رودخانه Njoro در گودال مائو یافت می شود. به عنوان یک مکان حفاری مهم، این غار آثار باستانی متعددی مانند مهره ها، سفال ها و ابزار را به همراه داشت.

محققان دریافتند که در گذشته از غار به عنوان محل سوزاندن برخی از دامداران استفاده می شد. در سال 1950، این غار به عنوان یک مکان پیشگام برای تعیین قدمت رادیوکربن در شرق آفریقا مورد استفاده قرار گرفت.

6. غارهای گمشده بهشت ​​- نایروبی کنیا

سیستم غارهای گمشده بهشت ​​توسط جوزف امبای در سال 1996 در میسارارا، شهرستان کیامبو کشف شد. این غار یک جاذبه توریستی تاریخی است زیرا آثار ابسیدین از تمدن های باستانی را در خود جای داده است.

7. غارهای Suswa – دره ریفت کنیا

غارهای Suswa در کوه Suswa در شهرستان Narok یافت می شوند و اگر از نایروبی رانندگی کنید 120 کیلومتر را طی خواهید کرد. علاوه بر این، این غارها به زیبایی با هنر ماسایی تزئین شده اند و گردشگران می توانند از تماشای «پارلمان معروف بابون» و خانواده ای از خفاش ها نیز لذت ببرند.

8. غارهای اولولوا – نایروبی کنیا

غارهای Oloolua در منطقه حفاظت شده جنگل Oloolua یافت می شوند. این ذخیره‌گاه مرکزی برای موسسه تحقیقات پستانداران است. و غارها پس از یک مسیر طبیعی به طول 5 کیلومتر قابل دسترسی هستند.

تاریکی غارها برای مبارزان آزادی مائو مائو که از آنها به عنوان مخفیگاه در طول جنگ علیه دولت استعماری بریتانیا استفاده می کردند، احساس امنیت می کرد.

کوه های کشور کنیا

کنیا از نظر توپوگرافی متنوع است که شامل همه چیز از علفزارهای وسیع ساوانا گرفته تا باتلاق های حرا و قله های بلند آلپ است و دارای 3856 کوه نامگذاری شده است که بلندترین و برجسته ترین آنها کوه کنیا (5199 متر/3827 فوت) است.

هفت تا از کوه های کنیا، کوه کنیا، کوه الگون، کوه ساتیما، تپه های چپونیال، تپه های چرنگآنی، کوه کولال و کوه نگیرو ، از قله های فوق العاده برجسته آفریقا هستند.

1. کوه کنیا

کوه کنیا که در خط استوا قرار دارد و ارتفاع آن 5199 متر است، دومین کوه مرتفع آفریقا پس از کوه کلیمانجارو (5895 متر) در تانزانیا است. بلندترین قله های این کوه عبارتند از: باتیان (5199 متر)، نلیون (5188 متر) و پوینت لنانا (4985 متر).

دامنه‌های کوه کنیا پوشیده از جنگل‌هایی است که به‌عنوان منابع اصلی آب برای رودخانه‌های بزرگی مانند تانا و اواسو نیرو عمل می‌کنند. یک فرد می تواند با کمک راهنمایان ماهر در مدت 7 تا 10 روز از کوه کنیا صعود کند.

2.کوه الگون

کوه الگون که در نزدیکی مرز کنیا و اوگاندا قرار دارد، دومین کوه بلند کنیا است. کوه الگون یک کوه آتشفشانی خاموش با پنج قله است: واگاگا، سودک، کویتوبوس، موبیی و ماسابا. حیوانات وحشی که در اینجا یافت می شوند عبارتند از: فیل ها، بوفالوها، میمون های کلوبوس سیاه و سفید، میمون های آبی، هیراکس ها، کفتارها، دویکرز و بوش ها.

بیش از 300 گونه پرنده از جمله Lammergeier در معرض خطر، Goshawk آفریقایی و Baglafecht Weaver ثبت شده است. کوه الگون غارهای زیادی دارد که معروف ترین آن کیتوم است که بیش از 60 متر عرض دارد و 200 متر نفوذ می کند.

3. کوه لونگونوت

این آتشفشان چینه ای است که در جنوب شرقی دریاچه نایواشا در دره بزرگ ریفت، در 60 کیلومتری شمال غربی نایروبی (پایتخت کنیا) واقع شده است. کوه Longonot با ارتفاع 2780 متر و دارای دهانه بزرگی به ابعاد 8×12 کیلومتر است که حدود 21000 سال پیش تشکیل شده است. گمان می رود آخرین بار در دهه 1860 فوران کرده باشد.

این کوه بخشی از پارک ملی کوه لونگونوت است. یک مسیر از دروازه پارک تا لبه دهانه ادامه دارد و در حلقه ای که دهانه را احاطه کرده است ادامه می یابد و حدود دو ساعت طول می کشد تا به قله برسید. حیات وحشی که می توان مشاهده کرد عبارتند از: زرافه، گورخر، زرافه و بوفالو.

کوه های دیگر در کنیا عبارتند از: کوه هما، کوه کینانگوپ، کوه کیپیپیری، کوروسی، کوه مارسابیت، مننگای، کوه متلو، نامارونو، کوه نگیرو، اول دونیو ابوررو، اول دوینیو اورک، اول دونیو سابوک، اولکاریا، پاکا (آتشفشان)، روتوندو، کوه ساتیما و سوسوا

4. کوه ساتیما (اولدوینیو لساتیما)

کوه ساتیما بلندترین کوه در رشته کوه ابردره است که 4001 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. بلندترین نقطه کوه با ارتفاع 13127 فوتی در سمت شمالی ابردره قرار دارد. این کوه دارای یک جنگل بارانی است که جای خود را به جنگل بامبو می دهد، که متعاقباً جای خود را به مورلند می دهد.

ساتیما یک بلوف صخره ای است که روی آن علف های نازک روییده است. همچنین به عنوان یک حوضه آبگیر برای سدهای Ndakaini و Sasumua، دو منبع اصلی آب نایروبی عمل می کند.

سواحل و جزایر کشور کنیا

کنیا به‌خاطر پارک‌های سافاری‌اش که مناظر دیدنی ای را ارائه می‌دهند و حیات‌وحش تماشایی را که در خود جای داده است، مشهور است. سفر به این کشور قطعا بدون بازدید از جزایر بکر آن ناقص است.

1.جزیره لامو

جزیره لامو یکی از 10 جزیره برتر کنیا است که در چند مایلی ساحل شمالی کنیا قرار دارد. لامو یکی از طولانی‌ترین و حفظ‌ شده‌ترین سکونتگاه‌های باقی‌مانده از سنت سواحیلی (Swahili) در شرق آفریقا است. این جزیره به طور مداوم برای بیش از هفتصد سال مسکونی بوده و همچنان مرکز مهمی در شرق آفریقا است.

دو جزیره اصلی در مجمع الجزایر لامو وجود دارد : جزیره لامو و جزیره ماندا. روی اینها در دریای فیروزه ای، جزایر مرجانی کوچک و سواحل شنی سفید دیده می شود.

2.جزیره ماندا

جزیره ماندا یکی از بهترین جزایر کنیا و بطور کلی یک مقصد عالی برای تعطیلات و ماه عسل است. ماندا جزیره‌ای در مجمع‌الجزایر لامو کنیا است که به‌خاطر بنادر پررونق تاکوا و شهر ماندا در قرن نهم شهرت دارد. این جزیره اکنون با کشتی به لامو متصل است و توسط کانال باریک Mkanda از سرزمین اصلی جدا شده است.

گردشگران همچنین می توانند از صخره های مرجانی نفس گیر، مناظر زیبای کوه سر به فلک کشیده Kwitutu و ویرانه های تاکوا که در سال 1982 به عنوان بنای یادبود ملی کنیا طبقه بندی شدند، دیدن کنند.

3.جزیره مومباسا

جزیره معروف مومباسا یکی از بهترین جزایر کنیا است و یک رخنمون مرجانی به ابعاد 5 در 3 کیلومتر (3.1 در 1.9 مایل) است که در سواحل کنیا در اقیانوس هند واقع شده است. این جزیره از شرق به سرزمین اصلی از طریق یک گذرگاه، به شمال از طریق پل نیالی و از جنوب با کشتی لیکونی متصل می شود.

بخشی از شهر مومباسا از جمله شهر قدیمی در این جزیره واقع شده است. مناطق مسکونی مدرن و مناطق صنعتی اکنون بقیه جزیره را اشغال کرده اند. گردشگران می توانند از فعالیت های آبی هیجان انگیز مانند قایق سواری و غواصی در میان صخره های مرجانی پر جنب و جوش لذت ببرند.

4.جزیره مفنگانو

جزیره مفنگانو سرزمین آرامش است و یکی از بهترین جزایر کنیا است. این جزیره مکانی ایده آل برای دور شدن از شلوغی های زندگی مدرن است. این جزیره بزرگ‌ترین جزیره در دریاچه ویکتوریا است و بیشترین جمعیت آن را مردم Abasuba، یکی از کوچک‌ترین قبایل کنیا تشکیل داده است.

زندگی پرندگان در اطراف دریاچه ویکتوریا و جزیره مفنگانو تماشایی است و بیش از 350 پرنده مختلف در اطراف جزیره مفنگانو شناسایی شده اند. همچنین، می توانید از هنر صخره ای باستانی در جزیره مفنگانو بازدید کنید. روستاها در سواحل دریاچه ویکتوریا پراکنده اند و فعالیت های اصلی ماهیگیری و تجارت در نیل پرچ و تیلاپیا است.

5.جزیره واسینی

آخرین مروارید در گردنبند ساحلی استوایی که در جنوب مومباسا امتداد دارد، جزیره واسینی است که در حدود 76 کیلومتری جنوب گذرگاه کشتی لیکونی قرار دارد. این جزیره کوچک فقط 5 کیلومتر طول دارد.

واسینی که از سرزمین اصلی و آخرین نقطه ی پرجمعیت در سواحل جنوبی کنیا جدا شده است، به خاطر جنگل درختی بائوباب، روستای واسینی با مردمان قومی سواحیلی و پیوند تجاری چند صد ساله با جزایر زنگبار و پمبا معروف است. بنابراین، با تجهیزات مورد نیاز برای یک کمپ کامل در کنار ساحل آماده است.

6.جزیره فونزی

جزیره فونزی در سواحل جنوبی کنیا واقع شده و حدود 1500 نفر جمعیت دارد. این جزیره میزبان مجموعه‌ای از اکوسیستم‌ها، از جمله تالاب‌های ساحلی دست‌نخورده، جنگل‌های حرا، نخل‌ها، سواحل شنی، رودخانه ها، مصب‌ها، جنگل‌های ساحلی و دشت‌های دست نخورده است.

جزیره Funzi به دلیل سواحل بکر خود و اینکه بهترین مکان کنیا برای انواع لاک پشت های دریایی مانند لاک پشت سبز، Chelonia mydas، پوزه عقابی، Eretmochelys imbricata، و پشت چرمی (Dermochelys coriacea) است، شناخته می شود که از گونه های درحال انقراض به شمار می روند.

علاوه بر اینها مهاجرت سالانه تماشایی نهنگ های گوژپشت بین ژوئن و دسامبر اتفاق می افتد که تماشای آنها تجربه جذابی خواهد بود. همچنین در ساحل شنی که در نزدیکی روستای فونزی واقع شده است، بهترین تجربه شنا را می توانید تجربه کنید.

7.جزیره ندره

جزیره ندره در محیطی آرام در امتداد خلیج وینام دریاچه ویکتوریا قرار دارد و مقصدی عالی برای تعطیلات است و یکی از بهترین جزایر کنیا است. این جزیره دارای تنوع جغرافیایی و فرهنگی زیادی است که برای هر کسی که می خواهد از زیبایی های غرب کنیا لذت ببرد، جذاب خواهد بود.

گونه های جانوری جزیره ندره عبارتند از: عقاب ماهی آفریقایی، اسب آبی، تمساح نیل، جمله اسب آبی، مارمولک های مانیتور، کروکودیل های نیل، چندین گونه ماهی، مارها، بابون ها، ایمپالاها، بز کوهی نادر سیتاتونگا، جوجه های آبی، گورخرها و تاگ ها می توانید دیدن کنید.

این جزیره که در دریاچه ویکتوریا قرار دارد، پناهگاهی برای پرندگان است. همچنین مناظر زیبایی از تپه های هما در جنوب، جزیره Mageta در شرق و نماهایی از کامپالا در اوگاندا فراتر از افق جنوب غربی ارائه می دهد.

8.جزیره پات

جزیره پات در اقیانوس هند و نزدیک به سواحل شمالی کنیا قرار دارد. پات بزرگترین جزیره در مجمع الجزایر لامو است که بین شهرهای لامو و کیونگا و نزدیک به مرز سومالی واقع شده است. این جزیره تقریباً به طور کامل توسط جنگل های حرا احاطه شده است.

بندر سواحیلی پاته برای تسلط اقتصادی بر این منطقه مدت‌ها با لامو و تاکوا (در جزیره ماندا) رقابت می‌کرد و در حدود قرن چهاردهم به شهرت رسید. با این حال، در اواخر قرن نوزدهم تحت تسلط لامو قرار گرفت. حمل و نقل عمومی توسط چند مینی بوس (به اصطلاح ماتاتوس) تامین می شود.

9.ساحل دیانی

ساحل اصلی کنیا، ساحل دیانی، نزدیک به اقیانوس اطلس است و در 30 کیلومتری جنوب مومباسا واقع شده است. این ساحل که 17 کیلومتر امتداد دارد، یکی از شناخته شده ترین ساحل های کشور است. وجود صخره‌های مرجانی، شست‌های سیاه و سفید (جنسی از خانواده میمون‌های منقرض شده) و مجاورت منطقه ذخیره‌گاه ملی شیمبا هیلز را از عوامل محبوبیت این منطقه می‌توان نام برد. افرادی که می خواهند استراحت کنند و زمانی را زیر نور خورشید بگذرانند باید دیانی را در نظر بگیرند. جت اسکی، کایت موج سواری، و غواصی در صخره های مرجانی نزدیک، فعالیت های دیگری هستند که برای گردشگران ماجراجو در دسترس هستند. در نزدیکی این ساحل غذاخوری ها، هتل ها، فروشگاه ها و سوپرمارکت های متعددی وجود دارد.

از دیگر سواحل کنیا می توان به ساحل نیلی (در مومباسا)، (در Vipingo (Kilifi ، تیوی (در  شهر تیوی)، ساحل گازی (در  شهر گازی)،ساحل بامبوری (در مومباسا)، کیکامبالا (در مومباسا) و ساحل شانزو (در مومباسا) اشاره کرد.

پارک های ملی کشور کنیا

کنیا به دلیل داشتن پارک‌های ملی و ذخیره‌گاه‌های متعدد در مرزهایش، پایتخت حیات وحش نامیده می‌شود. کنیا هیچ کمبودی در پارک های حفاظت شده، ذخیره گاه ها، پارک های دریایی و مناطق حفاظت شده خصوصی ندارد.

1. پارک ملی ماسایی مارا

ذخیره‌گاه ملی ماسای مارا که با عنوان مارا نیز شناخته می‌شود، یکی از بزرگترین ذخیره گاه های حیات وحش در آفریقا است که در جنوب غربی کنیا واقع شده است. ماسایی مارا با بیش از 1500 کیلومتر مربع وسعت، در بخش جنوب غربی کنیا و در نزدیکی مرز تانزانیا واقع شده است و محل زندگی حدود 95 گونه پستاندار و 570 گونه پرنده است و مناظری باورنکردنی از حیات وحش را به نمایش می گذارد که نمی توان آن را از دست داد.

در این پارک حیوانات شاخصی مانند پلنگ آفریقایی، فیل آفریقایی، شیر آفریقایی و یوزپلنگ تانزانیا زندگی می کنند. همچنین اگر در زمان مهاجرت بزرگ وحشی از این پارک ملی دیدن کنید، حیوانات دیگری مثل کل یالدار، گورخر و … را نیز خواهید دید.

2. پارک ملی آمبوسلی

پارک ملی آمبوسلی در جنوب کنیا و در نزدیکی تانزانیا واقع شده که به‌خاطر گله‌های فیل‌های عاج بزرگ (جمعیت آن 1500 نفر تخمین زده می‌شود) و مناظر کوه کلیمانجارو معروف است. این پارک مساحتی با حدود 3810 کیلومتر مربع در جنوب کنیا واقع شده است.

از حیوانات بومی که در این پارک ساکن اند، می توان به فیل های آفریقایی اشاره کرد که شما در این پارک می توانید گله های بزرگ این فیل ها را شاهد باشید همچنین حیوانات دیگری از جمله اسب آبی، زرافه، یوزپلنگ و بوفالو ها را نیز می توانید در این پارک از نزدیک ببینید. آمبوسلی زیستگاه پرندگان بومی نیز هست که جلوه های خاصی را به آسمان پارک می بخشند

3. پارک ملی سامبورو

حفاظتگاه ملی سامبورو یکی از جاذبه های دیدنی و بسیار جذاب کنیا است که در شمال این کشور و در حاشیه رود ایوازو نیرو (Ewaso Ng’iro) قرار دارد. این پارک شامل پوشش های گیاهی و جانوری متنوعی است که در این پارک زندگی می کنند. از فیل، شیر، چیتا و پلنگ ها، کروکودیل و بوفالو گرفته تا بیش از 300 گونه مختلف از پرندگان.

آب گل آلود رودخانه، خانه اسب‌های آبی و کروکودیل‌های متعدد و پرندگانی است که در اطراف جنگل رودخانه‌ای در حال پرواز هستند. دور از رودخانه، دشت‌ها زیستگاه گونه‌های کمیاب‌تر شمالی کنیا از جمله اهوی گردن دراز، زرافه مشبک، گورخر گروی و همچنین حیواناتی بزرگ از جمله بوفالو، شیر، پلنگ و غیره هستند.

4. پارک ملی دریایی مالیندی

پارک ملی مالیندی از مناطق حفاظت‌شده کنیا محسوب می‌شود که در کرانه‌های اقیانوس هند قرار دارد . در این پارک می‌توانید به فعالیت هایی از جمله غواصی، موج‌سواری، قایق‌سواری و دیگر بازی‌های آبی همچنین بازدید از سد های مرجانی زیبا و تماشای دلفین‌ها بپردازید.

5. پارک ملی دریاچه ناکورو

پارک ملی ناکورو یکی از زیباترین پارک های حیات وحش کنیا است که شامل دریاچه ای به همین نام نیز هست. این پارک به دلیل گله های بزرگ فلامینگو های صورتی خود که در اطراف دریاچه جمع می شوند ، معروف است.

اما این پارک بجز فلامینگوها، جاذبه های متنوع دیگری هم دارد از جمله گونه هایی از پرندگان خصوصا جغد آب که از پرندگان بومی این پارک هستند، و گونه هایی از پستانداران و خزندگان از جمله زرافه ، پلنگ ، شیر و کرگدن سیاه نیز در این پارک قابل مشاهده هستند و همچنین، محوطه ماقبل تاریخ تپه هیراکس، آبشار ماکالیا.

6. پارک ملی تساوو

تساوو یکی دیگر از پارک های ملی دیدنی کنیا است که در ساحل شرقی این کشور واقع شده است. نام پارک از نام رودخانه ای که از میان پارک عبور می کند گرفته شده است.

پارک ملی Tsavo در جنوب غربی کنیا واقع شده که از دو پارک ملی تساوو شرق (Tsavo East) و تساوو غرب (Tsavo West) تشکیل شده است.Tsavo East یکی از قدیمی ترین پارک های کنیا است و همراه با Tsavo West بزرگترین پارک ملی کنیا را تشکیل می دهد.

معروفترین جاذبه ی این پارک ، وجود فیل های قرمز است که بدلیل خاک منطقه به مرور به این رنگ در آمده اند. تساوو، زیستگاه حیوانات دیگری از جمله کفتارها، شیر، پلنگ ، تمساح و سیاهگوش استپی نیز هست.

7. پارک ملی نایروبی

پارک ملی نایروبی با 117 کیلومتر مربع مساحت در نزدیکی شهر نایروبی کنیا قرار دارد. یکی از خصوصیات ویژه ی این پارک وجود منطقه ای با نام شلدریک وایلدلایف تراست (Sheldrick Wildlife Trust) است که محل نگهداری فیل هایی است که پدر و مادر خود را از دست داده اند و توانایی نگهداری از خود را ندارند.

بطور کلی این پارک زیستگاه حیوانات و پرندگان متنوعی است که بخش قابل توجهی از آنها نادر و در حال انقراض هستند. که از میان آنها می توان به کرگدن، گورخر، یوزپلنگ، کفتار، شیر، گاومیش ، گربه‌های سرو و سوکوک ، طوطی و مرغ دریایی اشاره کرد.

8. پارک ملی کوه کنیا

این پارک در دامنه کوه کنیا در نایروبی قرار دارد که قله کنیا با 5199 متر ارتفاع یکی از بلندترین قله های این کشور است که در شرق دره ریفت قرار دارد و با چشم اندازهای بکری از دریاچه ها، یخچال های طبیعی، چشمه های معدنی و گونه های مختلف حیوانات در حال انقراض و مزارع کوهستانی منحصر به فرد احاطه شده است.

کوه کنیا محل زندگی فیل، مونگوس، بوش‌باک، الند و کلوبوس است، اما این مسیرهای پیاده‌روی و مناظر هستند که بزرگترین جاذبه آن هستند. اگر به این پارک سفر کردید از حیات وحش دیوید شلدریک دیدن کنید.

حیات وحش کشور کنیا

کنیا به دلیل مهاجرت بزرگ معروف است که میلیون ها حیوان را می بیند که از طریق ذخیره گاه ماسایی مارا به سرنگتی در جستجوی مراتع سبزتر سفر می کنند. تخمین زده می شود که سالانه حدود 1.3 میلیون حیوان وحشی، 200000 گورخر و 18000 بز کوهی کوهستانی سفر می کنند. رودخانه مارا به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای دیدن مهاجرت بزرگ در نظر گرفته می شود.

کنیا علاوه بر “پنج بزرگ”، خانه غزال، ایمپالا، بز کوهی، گورخر، وحشی، واترباکس و زرافه ماسایی نیز هست. گربه‌های بزرگ شامل یوزپلنگ‌ها، سروال‌های کوچکتر، سیتی‌ها و کاراکال هستند. نخستی‌سانان در کنیا شامل زیتون و بابون های زرد و همچنین کلوبوس، وروت و میمون های طلایی هستند. بیش از 1135 گونه پرنده در کشور زندگی می کنند که بزرگترین پرنده جهان، شترمرغ و یکی از کوچکترین آنها، پرنده آفتابی است.

موزه های کشور کنیا

در کنیا تعدادی موزه، بناهای تاریخی و مراکز فرهنگی در سراسر کنیا وجود دارد که با نمایشگاه هایی که قدمت آن به دوران ماقبل تاریخ می رسد، بینشی از تاریخ و منشاء کنیا ارائه می دهد.

1. موزه ملی نایروبی

موزه ملی نایروبی یکی از اصلی‌ترین موزه‌های ملی کنیا است که در تپه موزه، تنها چند دقیقه با ماشین از ناحیه مرکزی نایروبی پایتخت کنیا فاصله دارد. موزه ملی نایروبی مجموعه ای از تاریخ، طبیعت، فرهنگ و هنر معاصر غنی کنیا را در خود جای داده است.

موزه ملی نایروبی همچنین دارای باغ‌های گیاه‌شناسی و مسیر طبیعت است که محیطی آرام، امکانات خرید و غذاخوری را ارائه می‌دهد که بازدیدکنندگان می‌توانند از کوکتل‌ها، کنفرانس‌ها و سایر فعالیت‌ها لذت ببرند.

2. بوماس از کنیا

بوماس کنیا توسط دولت کنیا به عنوان یک جاذبه گردشگری برای حفظ، حفظ و ترویج ارزش های فرهنگی غنی و متنوع گروه های قبیله ای مختلف کنیا تاسیس شد. بوماس کنیا جنبه های مختلف فرهنگ کنیایی از جمله سبک زندگی، صنایع دستی، موسیقی و رقص گروه های کنیایی مانند ماسایی، لو، کالجین، کیسی، لوهیا، کیکویو و میجیکندا را به نمایش می گذارد.

در این سایت رستوران Utamadumi وجود دارد که غذاهای مجللی از فرهنگ های غنی کنیا مانند Nyama Choma، mukimo، muthokoi و غیره سرو می کند.

3. موزه کارن بلیکسن

موزه کارن بلیکسن زمانی مرکز مزرعه ای در پای تپه های نگونگ بود که متعلق به کارن نویسنده دانمارکی و بارون برور فون بلیکسن شوهر سوئدی او بود. این موزه یک خانه استعماری است و خانه ای برای بارونس کارن بلیکسن و همسرش بود، این موزه با فیلم «خارج از آفریقا» که زندگی کارن بلیکسن در کنیا را طبق کتاب زندگی نامه خود به تصویر می کشید به شهرت رسید.

این موزه در 10 کیلومتری مرکز شهر نایروبی قرار دارد و بر روی تپه‌های تپه‌های Ngong Hills قرار دارد.

4. موزه فورت عیسی

موزه فورت عیسی یک سایت میراث جهانی است که در جزیره مومباسا، استان ساحلی کنیا واقع شده است و در فاصله حدود 490 کیلومتری شهر نایروبی، پایتخت کنیا قرار دارد.

فورت عیسی در ابتدا برای محافظت از بندر قدیمی مومباسا توسط پرتغالی ها در قرن 1593/16 ساخته شد و در زمان اقامت پرتغالی ها در ساحل از آن به عنوان مکانی امن و امنیتی برای پرتغالی ها استفاده می شد. این قلعه همچنین به عنوان یک استحکامات نظامی پرتغالی ها عمل می کرد و بعداً زمانی که در سال 1895 تحت حاکمیت بریتانیا قرار گرفت به زندان تبدیل شد.

5. موزه راه آهن نایروبی

موزه راه آهن نایروبی در مجاورت ایستگاه راه آهن نایروبی واقع شده است. این موزه به تاریخچه شبکه ریلی کنیا اختصاص دارد و نمایشگاه هایی از راه آهن منقرض شرق آفریقا را به نمایش می گذارد، این موزه در سال 171 توسط شرکت راه آهن و بندرگاه های آفریقای شرقی افتتاح شد و توسط راه آهن کنیا اداره می شود.

6. آرشیو ملی کنیا

آرشیو و خدمات اسناد ملی کنیا موزه دیگری در کنیا است که در لبه منطقه تجاری مرکزی در مرکز شهر نایروبی در امتداد خیابان موی در کنار هتل Ambassadeur واقع شده است.

آرشیو ملی کنیا و خدمات اسناد شامل مصنوعات آفریقایی است که در قرن 1 با بیش از 40000 حجم اسناد و بایگانی عمومی، موزه های کنیا جمع آوری شده است. آرشیو و خدمات اسناد ملی کنیا بزرگترین گالری هنری پان آفریقایی در آفریقا است و شامل مجموعه های هنری باستانی از مناطق و جوامع مختلف آفریقا است.

7. گالری نایروبی

گالری نایروبی درست در قلب شهر نایروبی در کنار خانه نیایو، در تقاطع خیابان کنیاتا/بزرگراه اوهورو واقع شده است.

گالری نایروبی نمایشگاه‌های هنری موقتی را ارائه می‌کند و مجموعه میراث آفریقایی مورومبی و همچنین نمایشگاهی از هنرمندان محلی و بین‌المللی را در خود جای داده است، این موزه در ساختمان کمیسر موقت قدیمی ساخته شده در سال 1913 قرار دارد و به دلیل آن به عنوان “دریچه، کبریت و اعزام” شناخته می‌شود. تولد، ازدواج و مرگی که در اینجا ثبت شده است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *