مهاجرت به کنیا

مهاجرت به کنیا – کنیا کشوری دوستانه و پذیرا در شرق آفریقا است که به کانونی برای مهاجران از سراسر جهان تبدیل شده است. اگر شما به فکر سفر به کنیا با تور گردشگری کنیا  و یا نقل مکان به کنیا هستید، در این کشور که به سرعت در حال مدرن شدن است، هیچ کمبودی در تفریح، ماجراجویی و آرامش نخواهید داشت.

با این حال، مهاجرت به کنیا بدون چالش نیست. در حالی که کنیا به طور کلی از نظر سیاسی با ثبات است، افزایش بیکاری، نرخ بالای جرم و جنایت و ارائه ناهماهنگ خدمات آب و برق به این معنی است که زندگی در کنیا حتی برای باتجربه ترین مهاجران ممکن است دشوار باشد.

از نایروبی پایتخت گرفته تا سواحل زیبای سفید و شنی در امتداد ساحل مومباسا، کنیا همه چیز را دارد و به عنوان یک مهاجر که در کنیا زندگی می کند، می توانید انتظار داشته باشید که از همه اینها و خیلی بیشتر لذت ببرید.

کنیا یکی از مقاصد پیشرو برای سافاری در جهان است، یکی از ارزان ترین کشورهای آفریقا از نظر هزینه زندگی، و به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین کشورهای آفریقا برای تبدیل شدن به یک مهاجر رتبه بندی می شود. در اینجا، ما توضیح خواهیم داد که زندگی در کنیا چگونه است، و یک راهنمای مفید برای مهاجرانی که به کنیا نقل مکان می کنند، ارائه می دهیم.

مهاجرت به کنیا : اخذ پاسپورت در کنیا

پاسپورت‎ کنیا ‎براساس راهنمای شاخص رتبه‌بندی پاسپورت ‏(Guide Passport ‎Ranking Index)، در رتبه 72 قرار دارد. دارندگان پاسپورت ‏‎کنیا بدون ویزا به 74 کشور جهان ‎دسترسی دارند اما برای ورود به حدود 155 کشور به ویزا نیاز دارند.

رتبه‌بندی پاسپورت‎ کنیا ‎نسبت به سایر ‏پاسپورت‌های جهان با محاسبه مجموع تعداد کشورهایی محاسبه می‌شود که به دارندگان پاسپورت ‎‎کنیا ‎اجازه می‌دهند بدون ویزا (یعنی کشورهای ‏بدون ویزا) به آنجا سفر کنند و کشورهایی که در بَدو ورود ویزا صادر می‌کنند یا ‏مجوز الکترونیکی سفر ‏‎(eTA)‎‏ می‌دهند.

مهاجرت به کنیا

برای اخذ پاسپورت کنیا باید مراحل زیر را طی نمود :

 • برای یک حساب شهروند الکترونیکی ثبت نام کنید
 • درخواست آنلاین را پر کنید
 • اسناد مورد نیاز را اسکن و بارگذاری کنید
 • پرداخت هزینه مقرر
 • نوبت رزرو کنید
 • فرم درخواست تکمیل شده و دو فاکتور را چاپ کنید
 • ضمیمه کپی مدارک مورد نیاز
 • ارسال و بیومتریک (در تاریخ قرار ملاقات)

اخذ ویزای کنیا

اگر می خواهید وارد جمهوری کنیا شوید، می توانید قبل از سفر به صورت آنلاین ویزای کنیا دریافت کنید. کافیست این مراحل را از هر دستگاه الکترونیکی دنبال کنید تا با iVisa برای eVisa کنیا خود اقدام کنید. این فرآیند کمتر از 10 دقیقه طول می کشد!

مرحله 1 – مراجعه به سایت www.ecitizen.go.ke و ثبت نام 

مرحله 2 – سپس به بخش خدمات مهاجرت مراجعه کرده و فرم درخواست گذرنامه الکترونیکی را انتخاب کرده و اطلاعات شخصی و سفر خود را تکمیل کنید.

مرحله 3- زمان پردازش را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. در مرحله بعد مدارک مورد نیاز (گذرنامه، عکس و مدارک سفر) را ضمیمه کنید.

در صورتی که اشتباه کردید، تا زمانی که فرم فعلی در حال پردازش است، نمی توانید فرم جدیدی درخواست کنید، بنابراین باید اطلاعات را به دقت بررسی کنید.

مرحله 4- پرداخت را با کارت اعتباری/دبیت یا PayPal خود انجام  دهید .

مرحله 5- پس از آن فرم درخواست خود را دانلود کنید و قبل از چاپ تأیید کنید که تمام جزئیات ارائه شده صحیح است. و در نهایت فرم درخواست دانلود شده را به همراه 3 نسخه از رسید پرداخت همراه با مدارک لازم پرینت بگیرید و برای رسیدگی بیشتر به نزدیکترین اداره/مرکز مهاجرت ارسال کنید.

به یاد داشته باشید که باید آنها را شخصا ارسال کنید تا بیومتریک شما و همچنین عکس پاسپورت دیجیتال شما ثبت شود. تکمیل فرآیند ممکن است بین 10 تا 15 روز کاری طول بکشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کنیا

پاسپورت معتبر – باید حداقل 6 ماه از تاریخ ورود مورد انتظار اعتبار داشته باشد.

عکس متقاضی – باید عکس پاسپورت مورد تایید دولت را آپلود کنید. iVisa می تواند به شما کمک کند تا عکس خود را دریافت کنید. اینجا کلیک کنید.

اطلاعات سفر – اطلاعات پرواز و برنامه سفر.

گواهی اقامت – تاریخ های این سند باید با تاریخ های سفر انتخاب شده در برنامه مطابقت داشته باشد.

پس از اتمام مراحل، تأیید درخواست سند سفر شما را از طریق ایمیل ارسال خواهیم کرد.

انواع ویزای کنیا

در اینجا همه انواع ویزای کنیا وجود دارد که می توانید بسته به هدف سفر به این کشور درخواست دهید:

ویزای یکبار ورود : ویزای یکبار ورود برای خارجی هایی که می خواهند از کنیا دیدن کنند برای یکی از گزینه های کسب و کار، گردشگری، اهداف پزشکی، دلایل بشردوستانه و … صادر می شود.

ویزای ترانزیت : ویزای ترانزیت برای خارجی هایی صادر می شود که باید از طریق کنیا به مقصد دیگر برنامه ریزی شده خود بروند. دارندگان ویزای ترانزیت اجازه خروج از منطقه ترانزیت فرودگاه را ندارند.

ویزای حسن نیت : ویزای حسن نیت برای دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک، رسمی و خدماتی صادر می شود که برای انجام وظایف رسمی، اهداف تجاری یا ترانزیت از طریق کنیا نیاز به ورود به کشور دارند. متقاضیانی که برای ویزای حسن نیت ارائه می دهند نیازی به اتمام پرداخت هزینه درخواست ندارند.

ویزای توریستی آفریقای شرقی : ویزای توریستی آفریقای شرقی یک ویزای مشترک برای سه کشور کنیا، رواندا و اوگاندا است . این نوع ویزا برای مقاصد گردشگری صادر می شود. برچسب ویزای آفریقای شرقی به بندر ورودی کنیا صادر می شود.

ویزای چند بار ورود : ویزای چند بار ورود برای خارجی هایی صادر می شود که اغلب نیاز به بازدید از کنیا برای همان ویزای توریستی دارند. دارندگان ویزای چند بار ورود باید پرینت ویزای الکترونیکی خود را به اداره مهاجرت در بندر ورودی کنیا ارائه دهند.

ویزای چند بار ورود 5 ساله : ویزای چند بار ورود 5 ساله برای اتباع ایالات متحده که برای ورود و اقامت در کنیا برای اهداف تجاری یا گردشگری نیاز به ویزا دارند صادر می شود.

اقامت کنیا

شهروندانی که قصد درخواست اقامت کنیا دارند باید این مراحل را دنبال کنند:

 • وارد صفحه رسمی اداره خدمات مهاجرت در کنیا شوید.
 • فرم درخواست اجازه اقامت کنیا را پر کنید.
 • سایر مدارک مورد نیاز را با فرمت PDF  پیوست کنید.
 • هزینه مورد نیاز را پرداخت کنید. پرداخت باید به صورت آنلاین از طریق کارت یا انتقال پول آنلاین انجام شود.
 • منتظر بمانید تا یک ایمیل یا پیامک حاوی نتیجه درخواست خود دریافت کنید.
 • یک نسخه چاپی از درخواست خود را چاپ کنید و شخصاً آن را به اداره مهاجرت در Nyayo House، نایروبی ارسال کنید.

بزرگسالان برای درخواست اجازه اقامت کنیا باید حساب شخصی خود را داشته باشند. والدین می توانند به نام فرزند خود در همان حساب درخواست دهند.

شهرهای مهاجر پذیر کنیا

کنیا یک منبع مهاجرت، مقصد و کشور ترانزیت برای کشورهای همسایه، و همچنین برای آفریقای جنوبی، خاورمیانه، شمال آفریقا، آمریکای شمالی و اروپا است. علاوه بر این، کنیا خانه یکی از بزرگترین جمعیت پناهندگان است و برخی از قدیمی ترین کمپ های پناهندگان در آفریقا را دارد. با توجه به مسائل جاری مهاجرت در کنیا، دولت ها به همراه سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، در توسعه سیاست هایی فعال هستند که مدیریت مهاجرت را برای دستیابی به یک سیستم مهاجرتی ساختاریافته شکل می دهد. 

کنیا بیش از مهاجرت بین المللی شاهد مهاجرت داخلی بوده است. مناطق ساحلی بیشترین درصد مهاجرت (59.5 درصد) در مناطق شهری و مناطق غربی (77.4 درصد) بیشترین مهاجرت را در مناطق روستایی داشته اند.. جابجایی جمعیت عمدتاً از مناطق روستایی به شهرهای بزرگ شهری مانند نایروبی، کیسومو، مومباسا، الدورت و ناکورو بوده است. این جنبش عمدتاً ناشی از تمایل به فرصت‌های اقتصادی یا آموزشی بهتر و مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت بهتر است. 

بطورکلی  اکثر خارجی ها و مهاجران در کنیا در شهر نایروبی یا مناطق اطراف آن زندگی می کنند. منطقه ساحلی همچنین یک نقطه داغ برای خارجی هایی است که به دنبال زندگی در کنیا هستند. چندین مکان دیگر در سراسر کشور ایده آل برای مهاجران در کنیا وجود دارد . در زیر یک راهنمای دقیق برای آنها آورده شده است، با تمام دلایلی که چرا باید در آنجا زندگی کنید.

1.نایروبی

نایروبی پایتخت کنیا و بزرگترین شهر این کشور است. همچنین یکی از بهترین نقاط برای خارجیان ساکن کنیا است. این کشور دارای اقتصاد پر جنب و جوش، صنعت فناوری پررونق و سیستم های بانکی پیشرفته است. همه اینها فرصت های تجاری عالی را ارائه می دهند.

از دیگر مزایای زندگی در نایروبی می توان به آب و هوا و زیرساخت های عالی اشاره کرد. همچنین دارای زندگی شبانه پررونقی است و هزینه زندگی بسیار مقرون به صرفه است. از نظر امکانات رفاهی، بیمارستان ها، مدارس، مراکز خرید و شرکت های بین المللی زیادی دارد. علاوه بر این، دارای یک پارک ملی، بسیاری از جاذبه های دیگر و مکان های تفریحی است. این شهر بسیار وسیع است و دارای محله های متعددی است که مورد علاقه خارجی هاست.این شامل:

 • Westlands – که محل دفاتر سازمان ملل و چندین شرکت بزرگ است. 
 • Muthaiga- یک ملک مسکونی کاخ.
 • Gigiri – محل دفاتر UN-Habitat و UNEP و همچنین سفارتخانه ها و دفاتر کنسولی برای کشورهایی مانند ایالات متحده، ایتالیا، ترکیه، برزیل، سوئد و سایرین.
 • لاوینگتون – یکی دیگر از املاک مسکونی با درآمد بالا.
 • Kileleshwa، Kilimani، و Hurlingham – حومه‌های هوشمند در حومه CBD که محل زندگی طبقه متوسط ​​به بالا هستند.
 • کیسیرو – به دلیل نزدیکی به بسیاری از شرکت های برجسته بین المللی و منطقه ای، خانه مهاجران بسیاری است.

سایر املاک برای مهاجران برای زندگی در نایروبی عبارتند از Runda، Riverside، Parklands، Nyari، و Loresho Spring Valley.

2. مومباسا

مومباسا شهر ساحلی کنیا است و برای مهاجرانی که عاشق سواحل و هوای گرم و آفتابی هستند عالی است. دارای صحنه تجاری پر جنب و جوش، جاذبه های متعدد و امکانات تفریحی، زندگی شبانه هیجان انگیز، و میراث فرهنگی و تاریخی عالی است.

مومباسا نسبت به نایروبی آرام‌تر است و هزینه زندگی کمی پایین‌تر است. بسیاری از املاک مدرن با عمارت ها و آپارتمان های بزرگ وجود دارد. اینها عبارتند از Nyali، Kizingo، Mtwapa، Bambiro، Shanzu، Port Reitz و …

3. مالیندی

اگر می‌پرسید بهترین شهر برای اقامت در کنیا کدام است، مالیندی پاسخ شماست. این شهر ساحلی بهشتی برای مهاجران عمدتا اروپایی است و به دلیل تعداد بالای مهاجران ایتالیایی که در آنجا زندگی می کنند، حتی به ایتالیای کوچک لقب داده است.

مانند مومباسا، مالیندی دارای سواحل زیبا، مجموعه ای از استراحتگاه های ساحلی، هتل ها، خانه های تعطیلات، و امکانات تفریحی است. همچنین دارای صحنه تجاری پررونق و صنعت گردشگری پر جنب و جوش است.

4. ناکورو

ناکورو یک شهر کنیایی در حال رشد سریع در منطقه دره ریفت این کشور است. صحنه تجاری پررونقی دارد و هزینه زندگی بسیار مقرون به صرفه تر از مومباسا و نایروبی است. شلوغی کمتری دارد و محیطی آرام دارد. با این حال، بهترین ویژگی ناکورو، صنعت گردشگری پررونق آن است. این دریاچه در نزدیکی دریاچه ناکورو، یک مکان میراث یونسکو، خانه فلامینگوهای صورتی است.

از جاذبه های دیگر می توان به پارک ملی دریاچه ناکورو، دهانه مننگای، دروازه جهنم، قلعه معروف لرد اگرتون و غیره اشاره کرد. چندین محله عالی برای مهاجران در ناکورو وجود دارد که شامل میلیمانی، کاخ سفید، لندن و لانگا لانگا می شود

5. اوکوندا و دیانی

اوکوندا و دیانی دو شهر ساحلی در کنیا هستند که برای مهاجران عالی هستند. این شهرها در اقتصاد گردشگری رشد می کنند و چندین هتل، خانه های تعطیلات، و امکانات تفریحی را در خود جای داده اند. دیانی و اوکوندا دارای سواحل زیبا، آب و هوای فوق العاده و محیطی آرام هستند. بیشتر مهاجرانی که در آنجا زندگی می کنند خارجی هایی هستند که بازنشستگی یا اسکان را انتخاب کرده اند و از زندگی آرام ساحلی این شهرها لذت می برند.

6. واتامو 

واتامو یکی دیگر از شهرهای ساحلی کنیا است که در بین مهاجران بسیار محبوب است. دارای صحنه گردشگری پر جنب و جوش، سواحل شنی سفید، بارهای ساحلی آرام، و هتل ها است. همچنین برای فعالیت های ماجراجویانه مانند غواصی، موج سواری با کیت و سایر ورزش های آبی مناسب است. زندگی در واتامو همچنین شما را با فرهنگ دوست داشتنی سواحیلی و میراث فرهنگی و تاریخی غنی شهر آشنا می کند.

7. نایواشا

نایواشا یکی دیگر از بهترین مکان ها برای زندگی در کنیا به عنوان یک مهاجر است. این یک شهر گردشگری بین المللی است که بین نایروبی و ناکورو در منطقه دره ریفت واقع شده است. چندین هتل معتبر، مدرسه (از جمله بین المللی)، مراکز خرید، یک کارخانه شراب سازی و غیره در این شهر قرار دارند. این یک مکان ایده آل است زیرا به نایروبی نزدیک تر است، اما در فاصله کوتاهی از چندین مکان جذاب که Nakuru ارائه می دهد.

8.کیسومو 

کیسومو سومین شهر بزرگ کنیا است که در کنار دریاچه ویکتوریا قرار دارد. مهاجرانی که به دنبال زندگی در شهر هستند می توانند از فرصت های متعددی از جمله تجارت و کشاورزی برخوردار شوند. همچنین دارای چندین جاذبه گردشگری و امکانات تفریحی، هتل های معتبر و کلوپ های شبانه است.

کیسومو دارای چندین امکانات رفاهی مانند بیمارستان ها، ساختمان های تجاری، مدارس، مراکز خرید و زیرساخت های پیشرفته است. چندین املاک مساعد برای مهاجران در کیسومو وجود دارد که شامل میلیمانی، مانتین ویو، ریات هیلز و مامبولئو می‌شود.

9.الدورت

الدورت شهری در منطقه دره ریفت کنیا است که به دلیل شهرت بسیاری از قهرمانان ورزشی شهرت دارد. همچنین یک مرکز تجاری پررونق است. الدورت تاون مرکز آموزش ورزشکاران در ارتفاعات بالا است. همچنین یک فرودگاه بین المللی، چندین هتل معتبر و یک سیستم زیرساختی خوب که آن را به شهرهای دیگر منطقه و نایروبی متصل می کند. محله‌های ایده‌آل برای مهاجران در الدورت عبارتند از Upper Egon View، Annex، Milimani، و West Indies.

10. ماچاکوس

ماچاکوس شهری در کنیا است که حدود یک ساعت از پایتخت، نایروبی فاصله دارد. در حالی که فاقد حضور گسترده مهاجران است، مکانی عالی برای اقامت برای افرادی است که به دنبال مهاجرت به کنیا هستند. هزینه زندگی آن نسبت به نایروبی ارزان تر است و فضای بسیار آرامی دارد.

شهر ماچاکوس فرصت های زیادی برای هر کسی که به دنبال سرمایه گذاری در املاک، معدن و بخش صنعتی است، دارد. علاوه بر این، این شهر در نزدیکی Konza Technopolis برنامه ریزی شده قرار دارد، یک شهر هوشمند که توسط دولت کنیا برنامه ریزی شده است .

11. لیمورو

لیمورو حدود یک ساعت از شهر نایروبی، در منطقه ای عمدتا روستایی که به دلیل تولید چای معروف است، واقع شده است. این منطقه زیبا با آب و هوای عالی (هر چند کمی سرد) است. همچنین خانه باشگاه های ورزشی مانند Limuru Golf and Country Club و Kentmere Country Club است که اگر به گلف علاقه دارید، آن را به مکانی عالی برای زندگی تبدیل می کند. علاوه بر این، اگر می‌خواهید به کشاورزی یا نگهداری اسب یا دام بپردازید، می‌توانید املاکی با زمین‌های بزرگ پیدا کنید.

روش‌ های مهاجرت به کنیا

مانند بسیاری از کشورهای جهان، کنیا به اتباع خارجی که قصد دارند این کشور را خانه خود برای آینده انتخاب کنند، وضعیت اقامت دائم ارائه می دهد.

اقامت دائم فرصت‌های زیادی را ارائه می‌دهد، زیرا به افراد امکان می‌دهد دارایی داشته باشند، بدون نیاز به مجوز شغل خود را تغییر دهند، در هر نقطه از کشور مستقر شوند و با سهولت نسبی به خدمات اجتماعی دسترسی داشته باشند. کارفرمایان همچنین با دسترسی به استعدادهای متنوع در بازار رقابتی فزاینده و اجتناب از فرآیندهای مجوز کار سود می برند.

با توجه به دپارتمان خدمات مهاجرت کنیا، طبق بند 37 قانون شهروندی و مهاجرت کنیا، 2011، چهار مسیر برای اخذ اقامت دائم وجود دارد:

 • شهروندان سابق کنیا: افرادی که به‌واسطه تولد شهروند سابق کنیا بوده‌اند اما از آن زمان وضعیت شهروندی خود را انصراف داده یا به‌طور دیگری از دست داده‌اند و قوانین کشورهای محل اقامت اکتسابی‌شان از داشتن تابعیت مضاعف منع شده‌اند.
 • از طریق کار: افرادی که دارای مجوز کار برای حداقل هفت (7) سال هستند و به طور مداوم برای سه سال بلافاصله قبل از ارائه درخواست، در کنیا اقامت داشته اند.
 • از طریق شهروندی والدین: فرزندان شهروندانی که در خارج از کنیا متولد شده اند و تابعیت محل اقامت را به دست آورده اند.
 • از طریق ازدواج : همسران شهروندان کنیایی که حداقل سه (3) سال ازدواج کرده اند.
 • از طریق پناهندگی: اگر بهردلیلی قصد پناهندگی به کنیا را دارید در یک گروه اجتماعی خاص می توانید در کنیا درخواست پناهندگی بدهید.
 • از طریق تولد : از طریق تولد در کنیا یا خارج از کشور از والدینی با ملیت کنیایی.
 • از طریق تحصیل : ویزای دانشجویی در کنیا به یک تبعه خارجی این امکان را می دهد که به طور موقت به کنیا مهاجرت کند تا دوره تحصیلی را در این کشور طی کند. تحصیل در کنیا یک گزینه محبوب برای دانشجویان کارشناسی در سراسر جهان است. 
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.