راهنمای کامل سافاری مهاجرت بزرگ وحشی (WILDEBEEST)

راهنمای کامل سافاری مهاجرت بزرگ وحشی (WILDEBEEST) – مهاجرت بزرگ وحشی در آفریقا (همچنین به عنوان مهاجرت گنو، مهاجرت سرنگتی و مهاجرت ماسای مارا شناخته می شود) یکی از آخرین جنبش های انبوه حیات وحش زمینی است که در این سیاره باقی مانده است. دلیل اصلی این است که بسیاری از مسافران با تور تابستان کنیا برای یک سافاری مهاجرت به کنیا و تانزانیا می روند ، به خصوص در اواسط سال.

راهنمای کامل سافاری مهاجرت بزرگ وحشی (WILDEBEEST)

برای سفر به کنیا و بازدید از این مهاجرت همراه داشتن ویزای گردشگری کنیا الزامی خواهد بود. این پدیده یکی از بزرگترین پارادوکس های طبیعت است: زمان بندی کاملاً حیاتی است، اما هیچ راهی برای پیش بینی زمان حرکت حیوانات وجود ندارد. ما می دانیم که وحشی (و تعدادی گورخر و بز کوهی) از رودخانه مارا عبور خواهد کرد  اما هیچ کس دقیقا نمی داند چه زمانی. ما همچنین می دانیم که باران باعث می شود که وحشی به چرای تازه برود  اما هیچ کس دقیقاً نمی داند که باران چه زمانی خواهد بارید.

آیا می توان گذرگاه های رودخانه مهاجرت را پیش بینی کرد؟

نه، حتی وحشی‌ها هم نمی‌دانند چه زمانی قرار است عبور کنند! برخی به آب می رسند و بلافاصله شنا می کنند. برخی از راه می رسند و روزها را به چرا می گذرانند. برخی می رسند و به جایی که از آنجا آمده بودند برمی گردند. ای کاش می توانستیم گذرگاه ها را پیش بینی کنیم، اما هیچ کس نمی تواند. به همین دلیل است که اگر امیدوارید گذرگاه رودخانه را ببینید، بهتر است تا حد امکان زمان بیشتری را در سافاری داشته باشید.

مهاجرت Wildebeest چه ماهی است؟

اکثر مردم فکر می کنند که مهاجرت Wildebeest فقط بین جولای و اکتبر اتفاق می افتد، اما در واقع یک مهاجرت دایره ای همیشه متحرک با رویدادهای مختلف اما به همان اندازه هیجان انگیز است که در طول سال رخ می دهد. گذرگاه‌های محبوب رودخانه معمولاً همزمان با فصل اوج سافاری (ژوئن تا اکتبر) است، از این رو تصور می‌شود که این تنها زمانی از سال است که حیوانات وحشی در حرکت هستند یا می‌توان آنها را دید.

راهنمای کامل سافاری مهاجرت بزرگ وحشی (WILDEBEEST) : از کجا شروع می شود؟

از آنجایی که مهاجرت بزرگ یک حرکت سیال و در تمام طول سال حدود دو میلیون حیوان در سراسر اکوسیستم سرنگتی-مارا است، هیچ نقطه شروع یا پایان مشخصی وجود ندارد. مهاجرت گنو توسط باران های شرق آفریقا آغاز می شود و حیوانات مسیری قدیمی را در جستجوی چرای تازه و آب دنبال می کنند. این سفر حماسی، وحشی را در سراسر دشت‌های ماسای مارا در کنیا می‌برد، تا جنوب به سرنگتی تانزانیا و لبه دهانه انگورونگورو، قبل از اینکه در جهت عقربه‌های ساعت به سمت بالا و اطراف بچرخد.

چرا Wildebeest مهاجرت می کند؟

عموماً اعتقاد بر این است که مهاجرت بزرگ در آفریقا عمدتاً به دلیل واکنش حیوانات وحشی به آب و هوا است. آنها پس از باران ها و رشد علف های جدید حرکت می کنند و اساساً از یک غریزه طبیعی برای یافتن غذا برای زنده ماندن پیروی می کنند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که وحشی توسط رعد و برق و رعد و برق دور راه اندازی می شود، اما هیچ مدرک علمی برای آن وجود ندارد.

چه زمانی اتفاق می افتد؟

با تغییرات آب و هوایی، فصول بارانی طولانی و کوتاه در تانزانیا و کنیا دیگر مانند گذشته منظم و قابل پیش بینی نیست. باران‌ها می‌توانند دیر یا زود اتفاق بیفتند ، که کل تقویم وحشی را از همگامی خارج می‌کند. به همین دلیل است که یک بار دیگر مهم است که تا حد امکان برای سافاری برنامه ریزی کنید. شما نمی توانید برای دو شب پرواز کنید، یک رودخانه را ببینید و دوباره پرواز کنید – طبیعت به سادگی اینطور کار نمی کند.

این یک دستورالعمل بسیار کلی برای جایی است که گله ها در طول سال هستند – با در نظر گرفتن این که کل مهاجرت Gnu توسط باران آغاز می شود، که می تواند زود، دیر یا به موقع باشد:

ژانویه

گله ها در پارک ملی سرنگتی تانزانیا هستند و از ناحیه شمال شرقی به سمت جنوب و به منطقه نزدیک دریاچه ندوتو حرکت می کنند. سرنگتی حصارکشی نشده است، بنابراین گله ها آزادند تا جایی که بتوانند چرا پیدا کنند حرکت کنند. به یاد داشته باشید که اگرچه تا دو میلیون وحشی، گورخر و بز کوهی مهاجرت سرنگتی را تشکیل می دهند، اما همه آنها در یک گله نیستند. حیوانات در یک زمان به گله های بزرگ از هزاران یا صدها نفر تقسیم می شوند.

فوریه تا مارس

فصل زایش است (بیش از 8000 نوزاد وحشی هر روز به دنیا می آیند!) پس خود را برای گوساله های متلاطم زیاد آماده کنید… و با ورود شکارچیان ترسناک دلشکستگی زیادی را به جان بخرید. گربه های بزرگ سرنگتی جای شیر را می گیرند، شغال‌های دونده، دسته سگ‌های وحشی و قبیله‌های کفتار به این منظره می‌افزایند. این تصنیف تلخ و شیرین است. دایره زندگی به عنوان یک درام اکشن زنده پخش شد.

اگر فصل کوتاه بارانی (نوامبر-دسامبر) چرای خوبی داشت، گله‌ها دیوانه‌وار تغذیه می‌کنند و در دشت‌های جنوبی سرنگتی باقی می‌مانند تا اینکه در ماه مارس به آرامی به سمت غرب حرکت کنند.

آوریل

شروع باران های طولانی (آوریل تا مه) است و گله ها عموماً در جهت شمال غربی به سمت مورو و سیمبا کوپج حرکت می کنند. فصل پر جنب و جوش شیاردار (زاد و ولد) در حال انجام است، که شامل جوست های حاوی تستوسترون بین نرهایی است که برای حق جفت گیری با ماده های پذیرا رقابت می کنند.

ژوئن

حیوانات وحشی معمولاً در مرکز سرنگتی هستند و برای سخت‌ترین بخش اودیسه خود آماده می‌شوند. گله ها ممکن است از هم جدا شده باشند و برخی از آنها از رودخانه گرومتی عبور کرده اند.

جولای

مهاجرت بزرگ به منطقه گرومتی و بخش‌های شمالی سرنگتی رسیده است و از نزدیک به آب‌های خائنانه رودخانه مارا نگاه می‌کنند که باید به کنیا بروند. چرا؟ تمساح های بزرگ نیل، به همین دلیل است!

همانطور که گفته شد، پیش بینی دقیق عبور رودخانه ها غیرممکن است – آنها کاملاً به باران ها و خود حیوانات وحشی اغلب غیرقابل پیش بینی بستگی دارند. بسیار مهم است که سافاری مهاجرت Wildebeest خود را در آفریقا تا یک سال قبل رزرو کنید تا اقامتگاهی در رودخانه یا تا حد امکان نزدیک به آن داشته باشید – این امر باعث کاهش زمان سفر به نقاط دیدبانی می شود.

حیوانات وحشی دارای مناطق گذرگاهی تاریخی هستند و ممکن است روزهایی را به امید دیدن این اقدام در حال استراحت بگذرانید. توصیه می کنیم یک کمپ سافاری سیار را انتخاب کنید که با مهاجرت حرکت می کند تا اطمینان حاصل شود که در زمان مناسب در مکان مناسب هستید.

آگوست

آگوست به طور کلی بهترین زمان برای تماشای عبور رودخانه های چشمگیر از شمال سرنگتی به ماسای مارا در نظر گرفته می شود. برای ورود به کنیا به پاسپورت نیاز دارید. وحشی ها معاف هستند. ذخیره‌گاه ملی Masai Mara برای عموم مردم باز است، بنابراین برای یک تجربه منحصر به فرد سافاری، به مناطق حفاظت‌شده خصوصی که همجوار با ذخیره‌گاه هستند، بروید .

سپتامبر

گله‌ها به گروه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند، زیرا همه حیوانات وحشی به کنیا مهاجرت نمی‌کنند. کمتر از نیمی از حیوانات در شمال سرنگتی باقی مانده اند، بقیه در حال مبادله داستان های جنگ در ماسای مارا هستند. بنابراین شما هنوز هم می‌توانید حیوانات وحشی را در سرنگتی ببینید (فقط نه گله‌های بزرگ)، اما به عنوان یک قانون کلی، ماسای مارا بهترین مکان برای مشاهده مهاجرت در ماه سپتامبر است.

اکتبر

بهترین گزینه شما هنوز هم ماسای مارا است، اما به خاطر داشته باشید که ذخیره‌گاهی بسیار کوچک‌تر از سرنگتی است و ممکن است بازدیدکنندگان زیادی وجود داشته باشد. نگهبانی های خصوصی همسایه بسیار کمتر شلوغ هستند و نه تنها هنوز می توانید شاهد مهاجرت باشید، بلکه مستقیماً به جوامع ماسایی که هزاران سال در آنجا زندگی کرده اند کمک خواهید کرد.

به علاوه می‌توانید از تماشای بازی‌های خارج از جاده، رانندگی در شب و سافاری‌های پیاده‌روی لذت ببرید – فعالیت‌هایی که در ذخیره‌گاه ملی مجاز نیستند.

نوامبر

در یک «سال معمولی»، باران‌های کوتاه شروع شده‌اند و حیوانات وحشی را وادار به ترک علف‌زارهای اکنون برهنه‌شده ماسایی مارا و بازگشت به سرنگتی جوان می‌کند. به خاطر داشته باشید که باران می تواند دیر یا زود باشد که این نیز غیرقابل پیش بینی است.

گله ها عموماً در حال حرکت هستند، اما می توان آنها را در اطراف بخش های شمال شرقی سرنگتی دید، جایی که ممکن است برای سفر به سمت جنوب به گروه های کوچکتر تقسیم شوند.

نکته: اگرچه بسیاری از مردم آفریقا را به عنوان یک مکان گرم تصور می کنند، اما باران می تواند به طور چشمگیری همه چیز را خنک کند. صبح زود و اواخر بعد از ظهر بیرون می‌روید – در این زمان‌ها خورشید در ضعیف‌ترین حالت خود قرار دارد. حداقل یک جفت شلوار، کفش های بسته که می توانند با گل و لای مقابله کنند، و یک ژاکت پشمی یا ضد آب بردارید.

دسامبر

چرای تازه باعث می‌شود که وحشی به سمت جنوب حرکت می‌کند، شمال و شرق سرنگتی را می‌پوشاند تا جشن بگیرند و برای یک اودیسه مرگ‌بار دیگر، 3000 کیلومتری (1900 مایلی) آماده شوند.

بهترین زمان برای رفتن به سافاری مهاجرت چه زمانی است؟

اکنون که می‌دانید مهاجرت بزرگ وحشی در آفریقا چگونه کار می‌کند، به راحتی می‌توانید ببینید که بهترین زمان برای رفتن کاملاً به رویدادهایی بستگی دارد که شخصاً علاقه‌مند به دیدن آن هستید. به یاد داشته باشید، حیات وحش فراوان سرنگتی و ماسای مارا و مناظر باز گسترده، آن‌ها را به مقصدی فوق‌العاده برای سافاری در تمام طول سال تبدیل کرده است.

محل

زمان تقریبی

رویداد    

سرنگتی جنوبی

فوریه تا مارس

 

فصل زایش (تولد)

 

سرنگتی غربی و مرکزی

آوریل تا می

فصل پوسیدگی (زادآوری)

سرنگتی مرکزی

می تا ژوئن

گذرگاه رودخانه گرومتی

سرنگتی شمالی و ماسای مارا

جولای تا آگوست

گذرگاه های رودخانه مارا

ماسای مارا و سرنگتی شمالی به سرنگتی جنوبی نوامبر تا ژانویه

 

در حال حرکت

حقایق کلیدی که باید به خاطر بسپارید:

  • بخش عمده ای از مهاجرت در سرنگتی انجام می شود.
  • این یک سفر دایره ای در طول سال است.
  • عبور از رودخانه را نمی توان پیش بینی کرد، اما معمولا بین ماه های می و آگوست رخ می دهد.
  • حیوانات در یک منطقه بزرگ پراکنده شده اند – همیشه دونده های پیشرو وجود دارند.
  • بهترین شانس شما برای دیدن عبور از رودخانه ممکن است شامل گذراندن تمام روز در محلی باشد که حیوانات وحشی در آن تجمع کرده اند. اگر عکاس مشتاقی هستید، بهترین فرصت‌های شما ممکن است حوالی ظهر رخ دهد، زمانی که خورشید و تابش خیره کننده در شدیدترین حالت خود قرار دارند، بنابراین برای این کار آماده باشید.

نکاتی برای انتخاب اقامتگاه سافاری مهاجرت

  • به محض اینکه فهمیدید می خواهید بروید رزرو کنید – معطل نکنید! لژها و کمپ ها کوچک هستند و خیلی سریع پر می شوند. فصل عبور از رودخانه محبوب ترین فصل است، بنابراین حداقل یک سال قبل برنامه ریزی کنید.
  • اگر می‌خواهید چادرها یا سوئیت‌های خانوادگی به هم متصل شوند، هرچه زودتر رزرو کنید زیرا تعداد محدودی از آن‌ها موجود است. اگر با کودکان بسیار خردسال سفر می‌کنید، اقامتگاه‌های حصاردار، خدمات نگهداری از کودکان و وسیله نقلیه شخصی خود را در نظر بگیرید.
  • اگر چالش‌های حرکتی دارید، اتاق‌هایی را تا حد امکان نزدیک به مناطق شلوغ بخواهید تا از پیاده‌روی طولانی، اغلب روی شن‌های نرم اجتناب کنید.
  • اگر بودجه کمی دارید، اقامتگاه های با ارزش را انتخاب کنید تا زمان بیشتری برای سافاری داشته باشید. این شانس شما را برای دیدن تولد، کشتار یا عبور از مرزها افزایش می دهد.

نکاتی برای برنامه ریزی سافاری مهاجرت

1. زودتر رزرو کنید – حداقل یک سال قبل

اقامتگاه‌ها و کمپ‌ها به‌سرعت پر می‌شوند، مخصوصاً برای یک سافاری بزرگ مهاجرت از ژوئن تا اکتبر. به یاد داشته باشید، این فصل اوج سافاری است و زمانی که گذرگاه‌های محبوب رودخانه اتفاق می‌افتد، اما در هر زمانی از سال می‌توانید گله‌ها را ببینید.

2. زمان بندی خود را با دقت تنظیم کنید

مهاجرت یک امر سیال و اغلب غیرقابل پیش بینی است. مهم است که بدانید کجا بروید و چه زمانی به سافاری مهاجرت Wildebeest بروید تا مطمئن شوید که انتظارات شما برآورده شده است. زمان بندی خود را بر اساس آنچه می خواهید ببینید و تجربه کنید، انتخاب و ترتیب دهید.

3. از جمعیت دوری کنید

ذخیره‌گاه ملی ماسای مارا و پارک ملی سرنگتی تعداد بازدیدکنندگان و وسایل نقلیه بالایی را در طول فصل اوج سافاری یا اوج سفر (حدود ژوئن تا اکتبر) تجربه می‌کنند. حفاظت‌گاه‌های خصوصی مجاور ماسای مارا انحصاری، اقامتگاه مجلل و تماشای بازی عالی در مناطقی که تنها استفاده می‌شوند، ارائه می‌دهند. همچنین به شما فعالیت‌هایی پیشنهاد می‌شود که در رزرو اصلی مجاز نیستند، مانند رانندگی در شب، پیاده‌روی در بوته‌ها و تماشای بازی‌های خارج از جاده.

اردوگاه‌هایی در سرنگتی وجود دارد که کمی دورتر از نقاط داغ مهاجرت قرار دارند – به این معنی که می‌توانید به راحتی به همه فعالیت‌ها برسید، اما همچنین به آرامش خلوت کنید.

همچنین تجربه مهاجرت Wildebeest می تواند شلوغ، پر سر و صدا، بدبو باشد و از یک سافاری عمومی Big 5 دور باشد. ما به شدت توصیه می‌کنیم در یک اقامتگاه یا کمپی که دور از گله‌ها قرار دارد پایان دهید تا از آرامش و تجربه‌ای متنوع از تماشای بازی لذت ببرید.

4. سافاری مهاجرت خود را گسترش دهید

ماسای مارا و سرنگتی به راحتی با یکدیگر ترکیب می شوند و هر کدام می توانند نقطه کانونی یک برنامه سفر سافاری بزرگتر را تشکیل دهند. توصیه می کنیم ماسای مارا را با آمبوسلی و لایکیپیا ترکیب کنید یا دهانه انگورونگورو، تارانگیر و دریاچه های دره ریفت را به سرنگتی اضافه کنید. حتی می توانید دورتر بروید و به راحتی مقاصد برتر مانند:

اوگاندا ، رواندا یا کنگو برای بهترین تجربه های گوریل نوردی در جهان.

زنگبار ، سیشل یا موریس برای سواحل استوایی خیره کننده و مکان های فوق العاده غواصی.

کیپ تاون برای غذا و شراب عالی، هنرهای زیبا، خرید عالی، سواحل زیبا، تاریخ و فرهنگ فراوان، و بسیاری از نقاط زیبایی طبیعی.

آبشار ویکتوریا ، بزرگترین آبشار جهان، برای رفتینگ در آبهای سفید، شنا در استخر شیطان و نوشیدن چای در جزیره لیوینگستون.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *