پایتخت و شهرهای مهم کنیا

پایتخت و شهرهای مهم کنیا – اگر قصد اخذ ویزای کنیا و سفر به این کشور بکر و پر از شگفتی را دارید، در این مقاله به معرفی مهم ترین شهرهای آن میپردازیم.

پایتخت فعلی کنیا نایروبی نام دارد و قدیمی ترین پایتخت آن مومباسا است. شهرهای دیگر کنیا عبارتند از کیسومو (که در ساحل دریاچه‌های پیروز مشترک اوگاندا و تانزانیا قرار دارد)، شهر تازه تاسیس ناکورو، الدورت، نایواشا، مالیندی و … .

نایروبی در مرکز کنیا، مومباسا در اقیانوس هند و کیسومو در سواحل دریاچه ویکتوریا قرار دارد. ناکورو، الدورت، کیتال و لامو از جمله شهرهای بزرگ کنیا هستند.

شما می توانید با رزرو تور گردشگری کنیا از این شهرها به طورکامل بازدید کنید و از سفر خود لذت ببرید.

شهر نایروبی

نایروبی یک شهر چند ملیتی و مذهبی با فرهنگ‌های متعدد است، که شامل مهاجران متعددی از مستعمرات سابق بریتانیا، همچون هندوستان، سومالی و سودان می‌باشد. نایروبی دارای عنوان غیررسمی «شهر سبز در (زیر) آفتاب» است.

هر دو جاده بزرگ شمال (قاهره به کیپ تاون) و بزرگراه ترانس آفریقا (مومباسا به لاگوس) از شهر نایروبی عبور می کنند.

آب و هوای نایروبی

در نایروبی، تابستان‌ها کوتاه، گرم و ابری و زمستان‌ها کوتاه، خنک، خشک و نیمه ابری است. در طول سال، دما معمولاً از 12 درجه سانتیگراد تا 27 درجه سانتیگراد متغیر است و به ندرت کمتر از 10 درجه یا بالاتر از 29 درجه سانتیگراد می رسد. بر اساس امتیاز گردشگری ، بهترین زمان از سال برای بازدید از نایروبی برای فعالیت در هوای گرم از اوایل جولای تا اواسط اکتبر است .

فصل گرم نایروبی، از دهه سوم ژانویه آغاز و تا اواخر مارس ، با میانگین دمای روزانه بالای 26 درجه سانتیگراد ادامه دارد . گرم ترین ماه سال در نایروبی مارس است که میانگین دمای آن 26 درجه سانتیگراد و کمترین آن 16 درجه سانتیگراد است .

فصل خنک نایروبی ، از اوایل ژوئن آغاز و تا اواخر آگوست ، با میانگین دمای بالای روزانه زیر 23 درجه سانتیگراد به طول می انجامد . سردترین ماه سال در نایروبی، جولای است ، با میانگین کمترین دمای 13 درجه سانتیگراد و حداکثر آن 22 درجه سانتیگراد .

دوره بارندگی سالانه در نایروبی از اول اکتبر تا اوایل ژوئن اتفاق می افتد و میزان بارندگی 31 روزه آن حداقل 13 میلی متر است.ماه پرباران در نایروبی آوریل است و میانگین بارندگی آن 85 میلی متر است .

دوره خشک و بی باران سال در نایروبی از اوایل ژوئن تا اول اکتبر به طول می انجامد . ماه با کمترین بارندگی در نایروبی جولای است و میانگین بارندگی آن 3 میلی متر است .

جاذبه های گردشگری نایروبی

این شهر به خاطر مهمان نوازی رضایت بخش خود از بازدیدکنندگان، با هتل های استاندارد بالا، ارائه غذاهای بین المللی، فروشگاه های داخلی و انواع سرگرمی های شبانه بسیار مشهور است. ساختمان‌های معتبری مانند مرکز کنفرانس بین‌المللی کنیاتا (KICC – 27 طبقه)، ICEA، هتل هیلتون، هتل اینترکانتیننتال، برج‌های لیلیان، خانه تعاونی، ساختمان NSSF، برج‌های فدا و خانه نیایو از زمان استقلال در شهر ایجاد شده‌اند.

بیشتر گردشگران به کنیا تنها یک یا دو شب را در نایروبی می گذرانند، زمانی که اغلب صرف خرید، جستجوی یادگاری های کنیایی و هدایایی بعنوان سوغاتی می شود. حکاکی‌های سنگ صابون، جواهرات قومی شگفت‌انگیز، بسیاری از کنده کاری‌های چوبی، کانگا پارچه‌ای رنگارنگ و کیکوی وجود دارد.

مراکز تفریحی اصلی در نایروبی عبارتند از: پارک ملی نایروبی ، موزه ملی نایروبی ، بناهای تاریخی، بوماس کنیا، با نمایشگاه‌هایی از رقص‌ها و فرهنگ سنتی آفریقا، آرشیو ملی، پارک‌ها و باغ‌های عمومی، و بسیاری از سینماها.

دیگر گزینه‌های دیدنی عبارتند از: موزه کارن بلیکسن (خانه‌ای که کارن بلیکسن نویسنده ی مشهور «خارج از آفریقا» در آن زندگی می‌کرد)، موزه ملی (معروف به‌خاطر اکتشافات پیش از تاریخ لیکی و مصنوعات قبیله‌ای)، مرکز صنایع دستی لوکس در لانگاتا، بازار کرافت و فروشگاه تعاونی Undugu در منطقه Westlands .
بیشتر تورهای کنیا از پایتخت شروع می شوند که میزبان کسب و کارهای کنیایی متعدد و بیش از 100 شرکت و سازمان بین المللی بزرگ است.

فرهنگ، زبان و جمعیت نایروبی

کنیا خانه ی مناظر خیره کننده، فرهنگ های جالب، پارک های ملی زیبا و مناطق حفاظت شده حیات وحش است.خانواده در فرهنگ کنیا فقط خانواده هسته ای نیست، بلکه شامل عموزاده ها، عموها و خاله ها می شود. در فرهنگ کنیا، خانواده به عنوان عامل اصلی هویت، احساس تعلق و امنیت در نظر گرفته می شود.

شام یک وعده غذایی مهم است زیرا همه اعضای خانواده را گرد هم می آورد. خدمات مذهبی نیز یک تجربه مشترک برای خانواده ها است. اعتقادات مذهبی برای جوامع مسیحی، مسلمان و هندو قوی است.

فرهنگ کنیا ماهیتی بسیار جمعی دارد. در اکثر خانواده ها مفهوم زمان خصوصی قابل درک نیست و اینکه افراد برای مدت طولانی در اتاق خود به جز خواب تنها بمانند، غیرمعمول است.

کنیا کشوری چند زبانه است. زبان سواحیلی زبان ملی است، در حالی که زبان رسمی آن انگلیسی است. در مراکز شهری، مردم بیشتر به زبان انگلیسی یا سواحیلی صحبت می کنند. با این حال، بیش از چهل زبان بومی آفریقایی دیگر توسط کنیایی‌ها، به‌ویژه در روستاها یا در میان مردمان یک گروه قومی وجود دارد.

این تنوع بازتابی از جمعیت متنوع کشور است که شامل اکثر گروه های قومی و زبانی اصلی موجود در آفریقا می شود.
رایج ترین زبان ها کیکویو، دولوو و کامبا هستند . شنگ، یک زبان عامیانه مبتنی بر سواحیلی که با انگلیسی مخلوط شده است، به طور گسترده در نایروبی صحبت می شود.

نایروبی، پایتخت جمهوری (1670 متر بالاتر از سطح دریا و 700 کیلومتر مربع) از سال 1899 از یک کمپ ساخت و ساز ساده راه آهن اوگاندا به نام “enairobe” در زبان ماسایی (به معنای محل آب سرد) رشد کرده است.

این شهر در سال 1907 جایگزین مومباسا به عنوان پایتخت کنیا شد و در سال 1950 به شهر تبدیل شد. امروزه جمعیت شهر نایروبی حدود 4 میلیون نفر است.

شهر مومباسا

مومباسا دومین شهر بزرگ کنیا و درواقع شهر و بندر اصلی کنیا ، واقع در یک جزیره مرجانی در خلیجی از اقیانوس هند است. این شهر همچنین مرکز فرهنگی و اقتصادی منطقه است . دارای یک بندر برجسته (Kilindini Harbor)، یک فرودگاه بین المللی (فرودگاه بین المللی Moi) و یک مرکز مهم گردشگری منطقه ای است.

این جزیره با گذرگاه، پل و کشتی به قلمرو شهری خود به مساحت 100 مایل مربع (259 کیلومتر مربع) مرتبط است و مساحت آن 5.5 مایل مربع (14.25 کیلومتر مربع) است.

آب و هوای مومباسا

در مومباسا، تابستان‌ها طولانی، گرم و عمدتاً ابری است. زمستان ها گرم، خشک، بادخیز و عمدتاً صاف است. در طول سال، دما معمولاً از 21 درجه تا 31 درجه سانتیگراد  (71 تا 89 درجه فارنهایت) متغیر است و به ندرت زیر 20 درجه سانتیگراد (69 درجه فارنهایت) یا بالاتر از 32 درجه سانتیگراد (91 درجه فارنهایت) می رسد.

بهترین زمان از سال برای بازدید از مومباسا برای فعالیت‌های هوای گرم از اواخر ژوئن تا اواسط اکتبر است .

فصل گرم، از نیمه ی دسامبر تا نیمه ی آوریل ، با میانگین دمای روزانه بالای 31 درجه سانتیگراد (88 درجه فارنهایت) ادامه دارد . گرم ترین ماه سال در مومباسا مارس است که میانگین دمای آن 31 درجه سانتیگراد (89 درجه فارنهایت) و کمینه آن 25 درجه سانتیگراد (78 درجه فارنهایت) است .

فصل خنک، از نیمه ی ژوئن تا اواخر سپتامبر، با میانگین دمای بالای روزانه زیر 28 درجه سانتیگراد (83 درجه فارنهایت) ادامه دارد. سردترین ماه سال در مومباسا، آگوست است، با میانگین کمینه 21 درجه سانتیگراد (71 درجه فارنهایت) و حداکثر 27 درجه سانتیگراد (81 درجه فارنهایت) .

فصل مرطوب ، از اوایل نوامبر تا اوایل ژوئن ، با بیش از 30٪ احتمال اینکه یک روز معین مرطوب باشد. مرطوب ترین ماه در مومباسا آوریل است ، با میانگین 14.8 روز با حداقل 0.04 اینچ .

فصل خشک، از اوایل ژوئن تا اوایل نوامبر طول می کشد . ماه سپتامبر با کمترین روز مرطوب در مومباسا ، با میانگین 2.4 روز و حداقل 0.04 اینچ بارندگی است.

پرباران ترین ماه در مومباسا ماه می با میانگین بارندگی 5.4 اینچ است. کم بارش ترین ماه در مومباسا فوریه است و میانگین بارندگی آن 0.5 اینچ است .

بهترین زمان از سال برای بازدید از مومباسا برای فعالیت‌های عمومی توریستی در فضای باز، از اواخر ژوئن تا اواخر سپتامبر است ، با حداکثر امتیاز در هفته آخر آگوست . و بهترین زمان از سال برای بازدید از مومباسا برای فعالیت در هوای گرم، از اواخر ژوئن تا اواسط اکتبر است .

جاذبه های گردشگری مومباسا

مومباسا بعنوان دومین و یکی از اصلی ترین شهرهای کنیا، دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است. از شهر قدیمی مومباسا و قلعه عیسی گرفته تا سواحل شمالی و جنوبی جزیره مومباسا.

از جاذبه های شهر مومباسا می توان به مرکز تاریخی آن، بناهای استعماری ، قلعه پرتغالی یا راه‌آهن معروف آن که هنوز مومباسا و کامپالا را به هم متصل می‌کند اشاره کرد.

به سواحل شگفت انگیز این شهر توجه کنید. آنها با شن و ماسه های طلایی و آبهای شفاف خود از اصلی ترین جاذبه های شهر مومباسا به شمار می روند.

بازدیدکنندگان از جزیره همچنین می‌توانند به فعالیتهای مبتنی بر آب مانند غواصی، اسکی روی آب، کایاک سواری، ماهیگیری و … مشغول شوند.

قبل از حرکت به سمت ساحل شمالی یا جنوبی، بازدید از نمایشگاه حکاکی‌های Wakamba در Changamwe برای دیدن نمایش‌های حکاکی‌های چوبی باشکوه حیات وحش، یا بازدید از دهکده‌های سنتی قبیله Giriama در Rabai ارزش برنامه ریزی دارد.

جاذبه های تاریخی و فرهنگی فراوان مومباسا از جمله مساجد و معابد، قلعه(موزه) عیسی، کلیسای جامع آنگلیکن وکاتولیک رومی و معبد هندو آن را به یک مقصد گردشگری محبوب تبدیل کرده است.

فرهنگ، زبان و جمعیت مومباسا

جمعیت شهر مومباسا در سرشماری سال 2019 دارای 1,208,333 نفر بود. حدود 15 گویش اصلی سواحیلی در کنیا وجود دارد. سه گویش مهم سواحیلی عبارتند ازkiUnguja (یا Kiunguja)، کیمویتا (یا کیمویتا)، وکیآمو (یا کیامو)، که گویش کیمویتا در مومباسا و اغلب مناطق کنیا صحبت می شود.

مومباسا یک بهشت ​​فرهنگی با قدمت تقریبا 1000 ساله است. به عنوان یکی از دروازه‌های اصلی ساحل شرقی آفریقا، مردمانی از همه اقشار از آن عبور کرده‌اند و هر کدام بخشی از میراث و فرهنگ خود را پشت سر گذاشته‌اند. نفوذ اعراب و مسلمانان در معماری، خیابان‌های باریک، بازارها و … رایج است.

در حالی که فرهنگ هندی نیز با مساجد زیبا و معابد خیره‌کننده در سراسر جزیره، که قدمت برخی از آنها به 200 سال قبل از مهاجرت اولین جوامع هندی به سواحل شرقی آفریقا بازمی‌گردد، بسیار آشکار است. همچنین با شروع استعمار، نفوذ اروپایی ها مشخصا وجود دارد، اگرچه این نفوذ در داخل کنیا و در امتداد سواحل و … بیشتر است.

مومباسا امروز کانون فرهنگ‌هایی است که مردم از سراسر جهان مومباسا را ​​خانه خود می‌خوانند. شما فرهنگ های مختلفی از جمله قبایل کنیایی، اعراب، هندوها، مسیحیان انورستانی (ایاکستانی)، مسلمانان و… را می بینید.

شهر کیسومو

کیسومو سومین شهر بزرگ کنیا پس از نایروبی ، و شهر ساحلی مومباسا و دومین شهر بزرگ پس از کامپالا در حوضه دریاچه ویکتوریا است . کیسومو شهر اصلی غرب کنیا است که مجموعه ای از 15 شهرستان در غرب کنیا می باشد.

این شهر جدا از اینکه یک شهر سیاسی مهم است، یکی از مراکز صنعتی و تجاری برتر کنیا است. این شهر به عنوان مرکز شهرستان کیسومو عمل می کند و مرکز سابق استان نیانزا بود . این یک پیوند مهم در مسیر تجاری بین دریاچه ویکتوریا و مومباسا به دلیل اتصالات آبی و ریلی است.

همچنین پایانه اصلی برای محصولات کشاورزی Nyanza و مناطق غربی است. طبق گفته سازمان ملل ، کیسومو اکنون به عنوان یک شهر کلیدی و یک “شهر هزاره” شناخته می شود |، اولین شهر در نوع خود در جهان و همچنین در شرق آفریقا .

آب و هوای کیسومو

آب و هوا در Kisumu گرم و ابری است. در طول سال، دما معمولاً از 17 تا 31 درجه سانتیگراد (64 تا 88 درجه فارنهایت) متغیر است و به ندرت کمتر از 16 درجه سانتیگراد (61 درجه فارنهایت) یا بالاتر از 33 درجه سانتیگراد (93 درجه فارنهایت) است .

فصل مرطوب در کیسومو، از دهه سوم مارس تا دهه سوم نوامبر ، با احتمال بیش از 48٪ برای مرطوب بودن یک روز معین وجود دارد. مرطوب ترین ماه در کیسومو آوریل است ، با میانگین 20.4 روز با حداقل 0.04 اینچ.

فصل خشک در کیسومو از دهه سوم نوامبر تا دهه سوم مارس طول می کشد . خشک ترین ماه در کیسومو ژانویه است ، با میانگین 7.3 روز با حداقل 0.04 اینچ بارندگی.

پرباران ترین ماه در کیسومو آوریل است و با میانگین بارندگی 9.6 اینچ و طول مدت 20.4 روز . بر اساس این طبقه بندی، شایع ترین شکل بارندگی در طول سال به تنهایی باران است که احتمال اوج آن 75 درصد در اوایل اردیبهشت است .

کم باران ترین ماه در کیسومو ژانویه است و میانگین بارندگی آن 2.1 اینچ است .

بهترین زمان از سال برای بازدید از کیسومو برای فعالیت‌های عمومی توریستی در فضای باز، از اواسط ژوئن تا اواخر سپتامبر است ، با حداکثر امتیاز در هفته اول سپتامبر .

بهترین زمان‌های سال برای بازدید از کیسومو برای فعالیت‌های هوای گرم، از اواخر ژوئن تا اوایل اکتبر و از اوایل دسامبر تا اواسط مارس ، با حداکثر امتیاز در هفته دوم فوریه است .

جاذبه های گردشگری کیسومو

در اینجا لیستی از بهترین مکان های دیدنی شهرستان کیسومو را برایتان آماده کرده ایم. کیسومو شهر بندری داخلی کنیا در دریاچه ویکتوریا و مرکز شهرستان کیسومو  است.

از مشهورترین و محبوب ترین جاذبه های شهر کیسومو می توان به صخره ی کیت میکای (مکان مناسبی برای کوهنوردی و فعالیتهای فضای باز و آشنایی با رقص های سنتی این شهر)، پناهگاه کیسومو ایمپالا (در ساحل دریاچه ویکتوریا و میزبان ایمپالاها، بز کوهی کمیاب Sitatunga و گربه‌های بزرگ، گاومیش‌ها، زرافه‌ها، یوزپلنگ‌ها و چندین گونه پستاندار) و موزه کیسومو ( نمایشگاه هایی از اسلحه، جواهرات، ابزار مزرعه و دیگر آثار ساخته شده توسط مردمان مختلف استان نیانزا، حیوانات، پرندگان و ماهی‌ها ) .

از دیگر جاذبه های این شهر می توان به ساحل دونگا، پارک ملی جزیره ندره ، Kiboko Bay، بازار نیاماساریا، مرکز هنری سوزان اویو، جزیره مابوکو و … اشاره کرد.

فرهنگ، زبان و جمعیت کیسومو

از نظر فرهنگی، کیسومو به عنوان مرکز مردم لو در شرق آفریقا عمل می کند . این برجسته ترین مرکز شهری در دوران پیش از استعمار، پس از استعمار و دوران مدرن برای بومیان منطقه کاویروندو بود . قبل از اینکه نام آن بازگردد، برای مدت کوتاهی به بندر فلورانس تغییر نام داد.

انگلیسی یکی از دو زبان رسمی کنیا است و دیگری کیسوآلی است. اکثر مردم کیسومو سه زبانه هستند و همچنین به زبان دولوو ، زبان محلی لوو ، چهارمین گروه قومی بزرگ کنیا، که 90 درصد ساکنان کیسومو به آن تعلق دارند، مسلط هستند.

طبق سرشماری ملی در سال ۲۰۱۹ ، جمعیت این شهر ۱٬۱۵۵٬۵۷۴ نفر است .

شهر ناکورو

ناکورو شهری در منطقه ریفت کنیا است. این شهر مرکز شهرستان ناکورو است و یکی از شهرهای بزرگ کنیا است. این شهر در امتداد بزرگراه نایروبی-ناکورو، در 160 کیلومتری (99 مایل) نایروبی قرار دارد .

آب و هوای ناکورو

در ناکورو، تابستان‌ها کوتاه، گرم و ابری و زمستان‌ها طولانی، خنک و عمدتاً ابری است. در طول سال، دما معمولاً از 11 تا 27 درجه سانتیگراد (53 تا 82 درجه فارنهایت) متغیر است و به ندرت کمتر از 8 درجه سانتیگراد (48 درجه فارنهایت) یا بالاتر از 30 درجه سانتیگراد (86 درجه فارنهایت) است .

بهترین زمان‌های سال برای بازدید از ناکورو برای فعالیت‌های هوای گرم، از اواسط جولای تا اواسط اکتبر و از اواخر نوامبر تا اواسط مارس است.

فصل گرم در ناکورو از اواخر ژانویه تا اواخر مارس ، با میانگین دمای روزانه بالای 27 درجه سانتیگراد (81 درجه فارنهایت) ادامه دارد . گرم ترین ماه سال در ناکورو فوریه است که میانگین دمای آن 27 درچه سانتیگراد (82 درجه فارنهایت) و کمینه آن 12 درجه سانتیگراد (54 درجه فارنهایت) است .

فصل خنک در ناکورو از اوایل می تا آخر آگوست ، با میانگین دمای بالای روزانه زیر 24 درجه سانتیگراد (76 درجه فارنهایت) ادامه دارد . سردترین ماه سال در ناکورو، جولای است ، با میانگین کم 12 درجه سانتیگراد (54 درجه فارنهایت) و بیشینه 23 درجه سانتیگراد (74 درجه فارنهایت) .

فصل مرطوب در ناکورو از اواخر مارس تا اواخر نوامبر ، با بیش از 37٪ احتمال اینکه یک روز معین یک روز مرطوب باشد. ماه آوریل با بیشترین میزان بارش در ناکورو ، با میانگین 16.6 روز و حداقل 0.04 اینچ ، مرطوب‌ترین روزها است.

فصل خشک در ناکورو از اواخر نوامبر تا اواخرمارس طول می کشد . ماه ژانویه با کمترین روز مرطوب در ناکورو است که میانگین بارش در آن 5.0 روز است و حداقل 0.04 اینچ بارندگی دارد.

پرباران ترین ماه در طول سال در ناکورو ماه آوریل است و میانگین بارندگی آن 5.8 اینچ است و کم باران ترین ماه درطول سال در ناکورو فوریه است و میانگین بارندگی آن 1.3 اینچ است .

بهترین زمان‌های سال برای بازدید از ناکورو برای فعالیت‌های عمومی توریستی در فضای باز، از اواسط جولای تا اواسط اکتبر و از اواخر نوامبر تا اواسط مارس است ، با حداکثر امتیاز در هفته دوم سپتامبر .

بهترین زمان از سال برای بازدید از ناکورو برای فعالیت‌های هوای گرم، از اواسط ژانویه تا اواسط مارس است ، با حداکثر امتیاز در هفته سوم فوریه .

جاذبه های گردشگری ناکورو

این شهر جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که از مشهورترین جاذبه های این شهر می توان به دریاچه ناکورو ( بهشت فلامینگوهای صورتی و پرندگان)، دریاچه نایواشا (یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین در کنیا و پناهگاه گونه های جانوری مختلف )، دریاچه بوگوریا ( میزبان چشمه های آب گرم و جانوران مختلفی از جمله گورخرها، دوکورها و ..)، قلعه لرد اجرتون، پارک ملی ناکورو،صخره بابون،پارک ملی ابردیر و منطقه مولو اشاره کرد.

فرهنگ، زبان و جمعیت ناکورو

ناکورو جمعیتی از سراسر کنیا و بسیاری از مناطق جهان را گرد هم آورده است.جمعیت عمدتاً از مردم کالنجین ، کیکویو و لوهیا تشکیل شده است . این شهر دارای مردم گوسی و کنیایی‌هایی با اصالت هندی است.

برخی از خانواده های مهاجر هنوز در این منطقه زندگی می کنند. طبق سرشماری جمعیت کنیا در سال 1999، ناکورو سومین جمعیت شهری در کنیا را داشت و براساس سرشماری سال 2019 جمعیت شهری و روستایی آن، 570674 نفر است.

اگرچه جمعیت شهر عمدتا آفریقایی هستند، اما شهر حس و حال جهان وطنی دارد. مردم مناطق مختلف کشور تصویر بی نظیری به این شهر داده اند. مردم و سیاست آنها ناکورو را به یک شهر پر جنب و جوش تبدیل کرده است.شهرهای اطراف عبارتند از Lanet، که عمدتاً یک شهر مسکونی و پایگاه ارتش است و نجورو که یک شهر کشاورزی کوچک با یک دانشگاه محلی با هدف ترویج توسعه کشاورزی در کنیا، یعنی دانشگاه اجرتون (1934) است.

کنیا کشوری چند زبانه است. زبان بانتو سواحیلی و انگلیسی، که دومی از حکومت استعماری به ارث رسیده است ، به طور گسترده به عنوان lingua franca صحبت می شود. آنها به عنوان دو زبان رسمی عمل می کنند. تعداد گویشوران سواحیلی بیشتر از انگلیسی در کنیا است.

در ناکورو نیز، کیسوآلی، و همچنین انگلیسی، رایج ترین زبان ها هستند. اگرچه جوامع مختلف ممکن است به زبان های قبیله ای خود با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، زبان تجارت بیشتر انگلیسی است. افراد مرتبط با تجارت گردشگری نیز به دلیل تعداد گردشگران بین المللی که مرتباً به این منطقه می آیند به زبان انگلیسی مسلط هستند.

شهر الدورت

الدورت شهر بهشتی آفریقا است که در جنوب تپه‌های چرنگانی در ناحیه Uasin Gishu و در استان Rift Valley، کنیا واقع شده است. این شهر پر رونق یک مرکز اقتصادی اصلی در غرب کنیا با امکانات رفاهی مدرن، امکانات اقامتی و غیره است.

این مکان در کنیا به دلیل زیبایی طبیعی و مناظر سرسبز جذاب است. نام این شهر از “الدور” به معنای رودخانه سنگی در زبان ماسایی گرفته شده است.

آب و هوای الدورت

در الدورت، فصل مرطوب راحت و ابری و فصل خشک گرم و عمدتا ابری است. در طول سال، دما معمولاً از 10 درجه سانتیگراد (51 درجه فارنهایت) تا 26 درجه سانتیگراد (80 درجه فارنهایت) متغیر است و به ندرت کمتر از 8 درجه سانتیگراد (47 درجه فارنهایت) یا بالاتر از 28 درجه سانتیگراد (84 درجه فارنهایت) است .

بهترین زمان‌های سال برای بازدید از الدورت برای فعالیت‌های هوای گرم، از اوایل سپتامبر تا اوایل اکتبر و از اواخر نوامبر تا اواخر مارس است .

فصل گرم ، از اوایل فوریه تا اوایل آوریل ، با میانگین دمای روزانه بالای 25 درجه سانتیگراد (78 درجه فارنهایت) ادامه دارد . گرم ترین ماه سال در الدورت مارس است که میانگین دمای آن 26درجه سانتیگراد (79 درجه فارنهایت) و کمینه آن 12 درجه سانتیگراد (54 درجه فارنهایت) است .

فصل خنک ، از اواسط ژوئن تا اواخر آگوست ، با میانگین دمای بالای روزانه زیر 22 درجه سانتیگراد (72 درجه فارنهایت) ادامه دارد. سردترین ماه سال در الدورت، جولای است ، با میانگین کمینه 11 درجه سانتیگراد (52 درجه فارنهایت) و حداکثر 21 درجه سانتیگراد (71 درجه فارنهایت).

فصل مرطوب ، از اواخر مارس تا اواخر نوامبر طول می کشد ، با بیش از 41٪ احتمال اینکه یک روز معین یک روز مرطوب باشد. مرطوب ترین ماه، آگوست با بیشترین میزان بارش در الدورت با میانگین 20.6 روز با حداقل 0.04 اینچ است .

فصل خشک از اواخر نوامبر تا اواخر مارس طول می کشد . ماه ژانویه با کمترین روز مرطوب در الدورت است که میانگین بارش در آن 4.1 روز است و حداقل 0.04 اینچ در آن باران می بارد.

شایع ترین شکل بارندگی در طول سال به تنهایی باران است که اوج احتمال آن در 30 آوریل 70 درصد است .

پرباران ترین ماه در الدورت آوریل است و میانگین بارندگی آن 8.9 اینچ است و کم باران ترین ماه آن ژانویه است و میانگین بارندگی آن 1.1 اینچ است.

بهترین زمان‌های سال برای بازدید از الدورت برای فعالیت‌های عمومی توریستی در فضای باز، از اوایل سپتامبر تا اوایل اکتبر و از اواخر نوامبر تا اواخر مارس است ، با حداکثر امتیاز در هفته آخر دسامبر .

همچنین بهترین زمان از سال برای بازدید از الدورت برای فعالیت‌های هوای گرم، از اواسط ژانویه تا اواخر مارس است ، با حداکثر امتیاز در هفته اول مارس .

جاذبه های گردشگری الدورت

این شهر زیبا و توریستی جاذبه های گردشگری فوق العاده ای دارد که از برترین های آنها در الدورت و اطراف آن میتوان به معبد هندو ، پارک ملی کوه الگون، دره ریفت، کارخانه پنیر Doinyo Lessos Creameries، نمای صخره کلیسای Chororget، آبشار Chepkiit، سد کسس، آبشار کروموشو و کاپکورو بانداس اشاره کرد.

فرهنگ، زبان و جمعیت الدورت

گمان می رود که دره بزرگ ریفت یکی از مکان هایی است که انسان ها از آن سرچشمه گرفته اند و باستان شناسانی که در این دره کار می کنند بقایایی از آنچه که آنها گمان می کنند برخی از اجداد اولیه بشر هستند را یافته اند.

کنیایی ها و خصوصا مردم الدورت عموما دوستانه و مهمان نواز هستند. احوالپرسی یک تعامل اجتماعی مهم است و اغلب شامل سوالاتی در مورد سلامتی و اعضای خانواده است. معمولاً به بازدیدکنندگان یک خانه غذا یا چای پیشنهاد می شود و رد کردن آن غیر مودبانه تلقی می شود و با سالمندان با احترام زیادی رفتار می شود.

تنوع فرهنگی شهر مسحور کننده است زیرا مردم سیرکوا، ناندی و ماسایی الدورت را خانه خود می نامند. و بیشترین نماینده قومیت در الدورت عبارتند از کالنجین، کیکویو، لوهیا، لو و کیسی .

زبان مردم الدورت مانند سایر مناطق شرق و مرکز آفریقا سواحیلی است که در حال حاضر به عنوان یک زبان رسمی به اکثر کشورهای آفریقایی معرفی شده است که قرار است در مدارس ابتدایی و متوسطه در شرق و مرکز آفریقا تدریس شود.

طبق سرشماری جمعیت و مسکن کنیا در سال 2019، الدورت پنجمین منطقه شهری پرجمعیت در کشور با جمعیت 475,716 ثبت شده است. و در حال حاضر سریع ترین شهر در حال رشد در کنیا با 475،716 نفر بر اساس سرشماری ملی 2019 است.

شهر مالیندی

مالیندی شهری در خلیج مالیندی در دهانه رودخانه ساباکی است که در ساحل اقیانوس هند در کنیا قرار دارد . در 120 کیلومتری شمال شرقی مومباسا قرار دارد. این بزرگترین مرکز شهری در شهرستان کلیفی است .

مالیندی یک مقصد گردشگری محبوب است که در 120 کیلومتری شمال شرقی شهر مومباسا قرار دارد. این شهر در قرن چهاردهم تأسیس شد و همچنین در طول سال 1498 به عنوان پناهگاه واسکو دوگاما مورد استفاده قرار گرفت. ستون و کلیسای محبوب واسکو دوگاما توسط کاشف پرتغالی ساخته شد و گواهی بر دوستی مردم محلی مالیندی است با او.

مالیندی که هنوز در بین اروپایی‌ها محبوبیت دارد، به خاطر صخره‌های مرجانی که در فاصله 1000 فوتی از ساحل قرار دارند، شهرت دارد و در پارک ملی دریایی مالیندی یا واتامو در نزدیکی آن دیده می‌شود.

ماهیگیری، موج سواری و استراحت ساده در ساحل از تفریحات محلی محبوب هستند. خیابان ها و بازار باریک شهر قدیمی مالیندی ارزش دیدن را دارد.

آب و هوای مالیندی

در مالیندی، تابستان‌ها کوتاه، گرم و عمدتاً ابری است. زمستان ها گرم، خشک، بادخیز و نیمه ابری است. در طول سال، دما معمولاً از 22 تا 31 درجه سانتیگراد (73 تا 89 درجه فارنهایت) متغیر است و به ندرت کمتر از21 درجه سانتیگراد (71 درجه فارنهایت) یا بالاتر از 32 درجه سانتیگراد (91 درجه فارنهایت) می رسد.

فصل گرم از نیمه ی فوریه تا نیمه ی آوریل ، با میانگین دمای روزانه بالای 31 درجه سانتیگراد (88 درجه فارنهایت) ادامه دارد . گرم ترین ماه سال در مالیندی، مارس است که میانگین دمای آن 31 درجه سانتیگراد (89 درجه فارنهایت) و کمینه آن 25 درجه سانتیگراد (78 درجه فارنهایت) است .

فصل خنک از نیمه ی ژوئن تا نیمه ی سپتامبر ، با میانگین دمای بالای روزانه زیر 28 درجه سانتیگراد (83 درجه فارنهایت) ادامه دارد . سردترین ماه سال در مالیندی، آگوست است ، با میانگین حداقل 22 درجه سانتیگراد (73 درجه فارنهایت) و حداکثر 27 درجه سانتیگراد (81 درجه فارنهایت) .

فصل مرطوب از اواخر مارس تا اواخر دسامبر ، با بیش از 29٪ احتمال اینکه یک روز معین یک روز مرطوب باشد. ماه می با بیشترین میزان بارش در مالیندی به میزان 14.6 روز و حداقل 0.04 اینچ بارندگی دارد.

فصل خشک از اواخر دسامبر تا اواخر مارس طول می کشد . ماه فوریه با کمترین روز مرطوب در مالیندی با میانگین 1.7 روز با حداقل 0.04 اینچ بارندگی است.

شایع ترین شکل بارندگی در طول سال به تنهایی باران است که احتمال اوج آن 52 درصد در 12 می است . باران در طول سال در مالیندی می بارد.

فصل بادخیز مالیندی در طول سال، از اوایل می تا اوایل اکتبر، با میانگین سرعت باد بیش از 12.3 مایل در ساعت به طول می انجامد . بادخیزترین ماه سال در مالیندی جولای است و میانگین سرعت باد در ساعت 16.1 مایل در ساعت است .

بهترین زمان از سال برای بازدید از مالیندی برای فعالیت‌های عمومی توریستی در فضای باز، از اواخر ژوئن تا اواخر سپتامبر است، با بیشترین امتیاز در هفته سوم آگوست .

و بهترین زمان از سال برای بازدید از مالیندی برای فعالیت‌های هوای گرم، از اواخر ژوئن تا اوایل اکتبر است ، با حداکثر امتیاز در هفته اول سپتامبر .

جاذبه های گردشگری مالیندی

تعدادی جاذبه ی گردشگری هیجان انگیز برای بازدید در مالیندی وجود دارد. از خرابه های تاریخی گرفته تا پارک های ملی، مالیندی چیزهای زیادی برای ارائه دارد.

شما می توانید بسیاری از مکان های جدید و جالب را در این شهر زیبا در کنیا کشف کنید که عبارتند از ویرانه های گدی، بازار کیپه، بازار کیپهئو ،خرابه های تاکوا، پارک مار بیو کن، ستون واسکو داگاما، کلیسای کوچک پرتغالی ها، پارک ملی دریایی مالیندی، ساحل عمومی مایونگو و … اشاره کرد.

فرهنگ، زبان و جمعیت مالیندی

شهر مالیندی نه قبیله را که شامل قبایل Kauma، Ribe، Giriama، Kaambe، Rabai، Digo، Duruma، Chonyi و Jibana می شود در برمیگیرد. اقتصاد مالیندی شامل کشاورزی و تجارت با بنادر مختلف در اقیانوس هند بود.

فرهنگ مردم سواحیلی ساکن سواحل سواحیلی است. آنها زبان سواحیلی را به عنوان زبان مادری خود صحبت می کنند که به خانواده نیجر-کنگو تعلق دارد. فرهنگ سواحیلی محصول تاریخ بخش ساحلی منطقه دریاچه های بزرگ آفریقا است.

جمعیت مالیندی بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۹، ۱۱۹۸۵۹ نفر بوده است. این بزرگترین مرکز شهری در شهرستان کلیفی است .

 

 

 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *