فرهنگ و هنر کنیا

فرهنگ و هنر در کنیا

فرهنگ و هنر در کنیا، مانند تمام هنرهای آفریقایی، مضامینی بر اساس بازنمایی زندگی روزمره و فرهنگ آفریقا است و اهمیت برخی از زیباترین هنرهای آن را آشکار کند. مضامین مشترک عبارتند از: یک زن و شوهر، یک زن و یک کودک، یک مرد با سلاح یا حیوان، یک خارجی یا “غریبه”. اما اکثر جوامع سنتی آفریقایی اهمیت زیادی به تزئینات اشیاء کاربردی و آیینی و همچنین بدن می دادند.

در برخی از قبایل این امر به شکل هنر عالی ارتقا یافت. ماسایی ها از مهره های تزئینی و جواهرات برای تأکید بر موقعیت اجتماعی استفاده می کنند. سامبورو اهمیت زیادی برای زیبایی ظاهری و آراستگی قائل است، به ویژه در میان جنگجویان، که با استفاده از آرایش مو و رنگ آمیزی بدن اخرایی، از ظاهر خود بسیار مراقبت می کنند. مردم ترکانا به تزیین بدن و اشیایی مانند ظرف نگهدارنده تخم شترمرغ، چاقو و چماق دقت و توجه زیادی دارند. سایر قبایل کوچ نشین شمال مانند بوران، اورومو و گابرا به طور گسترده اقلام کاربردی، از جمله عسلی و بالش های گردن را تزئین می کنند.

فرهنگ و هنر کنیا

کنده کاری روی چوب

مردم کامبا بهترین منبت‌کاران در نظر گرفته می‌شوند و مدت‌هاست که به‌عنوان نجارهای ماهر شناخته می‌شوند. حکاکی روی ساحل در جزیره لامو متمرکز بود، جایی که تصور می شود قبیله محلی باجون بر صنعتگران عرب تأثیر گذاشته اند تا ترکیبی منحصر به فرد از سبک ها ایجاد کنند.

کنده کاری سنگ صابون

حکاکی‌های سنگ صابون که به سنگ Kisii نیز معروف است، روشی زیبا برای تزئین خانه شما با ظاهری صاف و التقاطی است. این سازه‌های ساخته شده از سنگ صابونی که در غرب کنیا یافت می شود، گروه های قومی گوسی و ابیگوسی به صورت جداگانه هر یک از این قطعات منحصر به فرد را با دست تراشیده اند. آنها ابتدا سنگ صابون را از تپه های اطراف روستای طبکا استخراج می کنند و سپس با استفاده از چاقو یا ابزار دست ساز، صنعتگر هر قطعه را به صورت جداگانه تراش می دهد. پس از کنده کاری، شکل به صورت مرطوب سمباده شده و سپس صیقل داده می شود، همه این مراحل با دست انجام‌ می‌شود. برای شکل دادن به رنگ ها، سنگ را رنگ می کنند و سپس آن را با الگوهای مورد نظر هنرمند تراش می دهند.

ماسک ها

اصل و نسب برای مردم آفریقا جهت نشان دادن افتخار به اجدادشان بسیار مهم است. ماسک ها با مو و جواهرات استادانه طراحی و تزئین شده اند تا ثروت و افتخار زیادی را به اجداد خود نشان دهند. ماسک‌ها در فرهنگ آفریقایی بسیار مورد احترام هستند، بسیاری از ماسک‌ها در مراسمی استفاده می‌شوند که عموماً خدایان، ارواح نیاکان، موجودات اساطیری، ارواح خوب و یا بد، مردگان، ارواح حیوانی و دیگر موجوداتی را که تصور می‌شود بر بشریت قدرت دارند، به تصویر می‌کشند


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *