10 حیوان در حال انقراض که ممکن است در سافاری ببینید

10 حیوان در حال انقراض که ممکن است در سافاری ببینید – آفریقا خانه طیف متنوعی از گیاهان و جانوران است که بیش از هر قاره دیگری روی زمین میزبان تنوع گونه‌هاست. متأسفانه، با افزایش جمعیت انسانی، گسترش شهرها و تقاضا برای منابع نیز افزایش می یابد – این در کنار تجارت غیرقانونی حیات وحش، وجود بسیاری از حیوانات را تهدید می کند. خوشبختانه، بسیاری از جمعیت های حیات وحش آسیب دیده آفریقا در حال حاضر در ذخایر و پارک های ملی نگهداری می شوند. تلاش‌های عظیم حافظان محیط زیست، که ریشه در اصول پایداری و آموزش دارد، به بقای بسیاری از گونه‌هایی که در آستانه انقراض بوده‌اند، کمک کرده است.

هنگام رزرو تورهای کنیا که به بازدید از این ذخایر و پارک های ملی می پردازند ، شما مستقیماً از این ابتکارات حیاتی حمایت می کنید و هزینه سفر شما را ارزشمند می کند! حتی در میان همه فهرست های سرگیجه‌آور آفریقایی از مهاجمان سنگین سافاری، از جمله Big Five ، حیواناتی وجود دارند که فقط تعداد کمی از مسافران سافاری به اندازه کافی خوش شانس هستند که آنها را ببینند. در اینجا برخی از در معرض خطرترین حیوانات آفریقا، و مکان هایی که ممکن است فرصت منحصر به فردی برای مواجهه با آنها داشته باشید، آورده شده است.

1. پانگولین (Pangolin)

10 حیوان در حال انقراض که ممکن است در سافاری ببینید

چهار گونه پانگولین در آفریقا، جنوب کویر صحرا (Sahara) یافت می شود: پانگولین زمینی تممینک، پانگولین شکم سفید، پانگولین زمینی غول پیکر و پانگولین شکم سیاه. پانگولین ها تنها گونه ای در جهان هستند که در این فلس های سخت و خزنده مانند پوشیده شده اند. این پستانداران با ظاهری خارق‌العاده زبان‌های چسبناک و درازی دارند که از آن برای بلعیدن مورچه‌ها و موریانه‌ها استفاده می‌کنند و در صورت احساس خطر می‌توانند به سرعت خود را در یک توپ محکم بغلتانند.

پانگولین یکی از گونه های پر قاچاق در جهان است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد – گوشت آن یک غذای لذیذ محسوب می شود و فلس های آن (که چیزی جز کراتین نیست) در طب سنتی استفاده می شود. در سافاری، پانگولین‌ها را می‌بینید که معمولاً روی زمین برای منبع غذایی اصلی خود حفاری می‌کنند، اگرچه آنها به عنوان درخت‌نوردان ماهری شناخته می‌شوند. شبگرد و بسیار خجالتی، خود را بسیار خوش شانس بدانید که یکی از این حیوانات کمیاب را در آفریقا می بینید.

بهترین مکان ها برای دیدن پانگولین:

 • Phinda Private Game Reserve، آفریقای جنوبی
 • ذخیره‌گاه تسوالو کالاهاری، آفریقای جنوبی
 • اوتجو، نامیبیا

2. روباه گوش خفاشی (Bat-Eared Fox)

روباه گوش خفاشی به خاطر گوش های بشقاب مانند و طرح های زیبای خاکستری-مشکی اش معروف است. گوش‌های آن‌ها به‌طور چشمگیری در ارتفاع ۱۳ سانتی‌متری بزرگ است و می‌توانند حرکات حشرات را در زیر زمین تشخیص دهند. روباه‌های گوش خفاشی در گروه‌های خانوادگی با توله‌های خود زندگی می‌کنند و سالی یک بار سه تا شش توله دارند. جالب اینجاست که نرها هم به اندازه مادر در نگهبانی، نظافت و بازی با بچه ها مشارکت دارند.

جمعیت آن‌ها به‌دلیل تجاوز به زیستگاه‌های آن‌ها در معرض تهدید قرار دارند و آنها را به یکی از در معرض خطرترین حیوانات آفریقا تبدیل می‌کند. روباه‌های گوش خفاشی بیشتر در محیط‌های خشک و نیمه‌خشک یافت می‌شوند، اما توزیع جمعیت آن‌ها به شبه‌جزیره کیپ و کیپ آگولهاس در آفریقای جنوبی گسترش یافته است، به‌علاوه، جمعیت‌های پررونقی در ذخایر خصوصی مانند Samara Game Reserve وجود دارد.

بهترین مکان ها برای دیدن روباه گوش خفاشی:

 • Samara Game Reserve، آفریقای جنوبی
 • ذخیره‌گاه ملی ماسای مارا، کنیا
 • پارک ملی روها، تانزانیا
 • Moremi Game Reserve، بوتسوانا

3. سگ وحشی آفریقایی (African Wild Dog)

با تنها 6000 سگ وحشی باقی مانده در طبیعت، سگ های وحشی آفریقایی به شدت در خطر انقراض هستند و یکی از نادرترین حیوانات در این قاره هستند. این سگ ها که به عنوان “گرگ نقاشی شده آفریقا” توصیف می شوند، بخشی از گروه های اجتماعی پیچیده را تشکیل می دهند. آنها به‌عنوان خانواده‌هایی با اشکال ارتباطی تخصصی عمل می‌کنند، از اعضای ضعیف‌تر گروه محافظت می‌کنند، و قبل از شکار یکدیگر را به جنون می‌کشند – آن‌ها در توانایی‌های شکار خود چیزی کم از پربار نیستند. بعلاوه، آنها شنوایی باورنکردنی دارند زیرا ماهیچه هایی که به گوش هایشان اجازه می دهد بچرخند.

ممکن است این فرصت را داشته باشید که آنها را در حال شکار، چرت زدن در سایه درختان یا شنیدن زوزه و آوازهای متمایز آنها ببینید. سگ‌های وحشی آفریقایی بیشتر در دشت‌های وسیع و جنگل‌های پراکنده جنوب صحرای آفریقا پرسه می‌زنند.

بهترین مکان ها برای دیدن سگ وحشی آفریقایی:

 • Madikwe Game Reserve، آفریقای جنوبی
 • Moremi Game Reserve، بوتسوانا
 • پارک ملی هوانگه، زیمبابوه

4. آردوارک (Aardvark)

با وجود یک تصور غلط رایج و شباهت ظاهری آنها، آردوارک به مورچه خوار مربوط نمی شود. Aardvark در اکوسیستم های مختلف از زمین ساوانا تا جنگل های انبوه زندگی می کند و یکی از در معرض خطرترین حیوانات آفریقا است. مکان های خاصی در مناطق نیمه خشک جنوب آفریقا به دلیل مشاهدات خود مشهور هستند.

آردوارک ها گونه های کلیدی هستند، به این معنی که آنها حیواناتی هستند که نقش مهمی در ایجاد تعادل در هر اکوسیستمی ایفا می کنند که به آن عادت کرده اند. اگر یک گونه اصلی از بین برود، پایداری یک اکوسیستم به خطر می افتد. مارها، مارمولک‌ها، کفتارها و سگ‌های وحشی اغلب از سوراخ‌هایی که توسط aardvark حفر شده برای گرم نگه داشتن در فصول سردتر استفاده می‌کنند – این باعث شده است که Aardvark نام مستعار خود را “معمار آفریقا” به خود اختصاص دهد. تنها شانسی که واقعاً مجبور به دیدن آنها خواهید بود، رانندگی در شب است، به طور ایده آل در زمین های باز و در طول زمستان.

بهترین مکان ها برای دیدن Aardvark:

Samara Private Game Reserve، آفریقای جنوبی
ذخیره‌گاه طبیعی Aardvark، آفریقای جنوبی
تابه های ماگادیکگادی، بوتسوانا
دامارالند، نامیبیا

5. کاراکال (Caracal)

کاراکال ها شکارچیانی درخشان هستند که می توانند در شکار طعمه های پرنده خود را تا ارتفاع 16 فوت (5 متر) به هوا پرتاب کنند. بدن عضلانی آنها آنها را به کوهنوردان عالی تبدیل می کند و به آنها کمک می کند تا برای پناه گرفتن از شکارچیان یا گرما در سایبان درختان عقب نشینی کنند. آنها را می توان در ساواناهای خشک و زیستگاه های جنگلی و همچنین در بوته زارها و زمین های ناهموار در مکان های کوهستانی یافت، جایی که ثبت شده است که در ارتفاعات تا 9000 فوت (2750 متر) زندگی می کنند.

کاراکال ها توسط درگیری انسان و حیات وحش تهدید شده اند، اما با قلاده کردن، می توان داده های بیشتری را برای ردیابی و محافظت از این حیوانات نادر آفریقایی بازیابی کرد. در کیپ تاون، می‌توانید آن‌قدر خوش شانس باشید که آن‌ها را در حال پرسه زدن در باغ‌های گیاه‌شناسی Kirstenbosch، در مسیرهای پیاده‌روی کوه تیبل، ببینید یا مشاهیر کاراکال خلیج کمپ – هرمس – یک مرد نوجوان ترسو و اغلب خال‌دار را ببینید.

بهترین مکان ها برای دیدن کاراکال:

کیپ تاون، آفریقای جنوبی
پارک ملی کروگر، آفریقای جنوبی
Hluhluwe Game Reserve، آفریقای جنوبی
ذخیره‌گاه طبیعی د هوپ، آفریقای جنوبی

6. گورکن عسل (Honey Badger)

گورکن های عسل آفریقایی علیرغم ظاهر نوازشگرشان به عنوان شکارچیان بی باک مورد احترام هستند. آنها آرواره های قدرتمندی دارند و در برابر محیط غیرقابل بخشش خود دفاع کرده اند. آنها با انتشار یک بو می توانند از حیوانات بزرگتر فرار کنند. گورکن های عسل بسیار مهیبی هستند و می دانیم که بزهای بزرگ شاخدار و بیش از ده برابر آنها، جوجه تیغی و حتی مارهای کشنده ای مانند کبرا را گرفته اند. آنها همچنین شکارچیانی سرسخت هستند و آماده اند تا 20 مایل را برای صرف غذا طی کنند.

گورکن عسل را می توان در جنوب صحرای آفریقا و آفریقای جنوبی یافت. آنها در انواع مختلف زیست بوم ها، جنگل ها، بیابان ها و مناطق کوهستانی زندگی می کنند. در آفریقای جنوبی جمعیت گورکن های عسل به جز مناطق ساحلی شمال غربی به طور گسترده ای پراکنده شده است.

بهترین مکان ها برای دیدن گورکن عسل:

 • ذخیره‌گاه طبیعی تیمباواتی، آفریقای جنوبی
 • پارک ملی اتوشا، نامیبیا
 • مرکز بازی کالاهاری، بوتسوانا

7. سروال (Serval)

سروال ها به عنوان گربه های انفرادی شناخته می شوند که آزادانه پرسه می زنند و در طول فصل جفت گیری فقط جفت به هم می آیند. آنها دارای کتهای قهوه ای رنگ هستند که به رنگ مشکی هستند و پاهای بلندی دارند که به آنها اجازه می دهد تا در دشت های چمن به دنبال طعمه بگردند. سروال‌ها بومی بیش از 35 کشور آفریقایی هستند، اما علیرغم توزیع گسترده جمعیت، تصور می‌شود که یکی از نادرترین حیوانات در آفریقا هستند و تشخیص آنها در سافاری تقریبا غیرممکن است.

آنها در پارک ها و ذخایر ملی یافت شده اند، اما اطلاعات کمی در مورد وجود آن در خارج از این مناطق حفاظت شده، به ویژه در شمال آفریقا وجود دارد. بهترین مکان برای دیدن سروال در سرنگتی در هنگام طلوع یا غروب آفتاب است و دشت های نامیری تانزانیا محل زندگی جمعیت های بزرگ سروال است که در اطراف علف های بلند می چرخند.

بهترین مکان ها برای دیدن سروال ها:

 • دشت نامیری، تانزانیا
 • دهانه انگورونگورو، تانزانیا
 • سرنگتی، تانزانیا

8. کرگدن سیاه (Black Rhino)

کرگدن‌های سیاه کوچک‌تر از کرگدن‌های سفید هستند و گاوهای نر با وزن 1200 کیلوگرم (2645 پوند) و گاوهایی با وزن حدود 800 کیلوگرم (175 پوند) هستند. لب بالای نوک تیز کرگدن سیاه نیز آن را از کرگدن سفید متمایز می کند. آنها می توانند با سرعت 55 کیلومتر در ساعت حرکت کنند – منظره ای برای مشاهده دست اول.

متأسفانه با وجود تنها 5000 کرگدن سیاه در حیات وحش، آنها به شدت در معرض خطر انقراض محسوب می شوند. جمعیت آنها توسط تجارت غیرقانونی حیات وحش و افزایش شکار غیرقانونی تهدید می شود. واحدهای ضد شکار غیرقانونی در سراسر این قاره به طور فعال برای محافظت از این حیوانات آسیب پذیر کار می کنند و تلاش های آنها چیزی کمتر از قهرمانی نیست.

بهترین مکان ها برای دیدن کرگدن سیاه:

 • پارک ملی اتوشا، نامیبیا
 • پارک ملی کروگر و پارک Hluhluwe-Umfolozi، آفریقای جنوبی
 • دامارالند، نامیبیا
 • Ol Pejeta Conservancy، کنیا

9. سیوه آفریقایی (African Civet)

سیوت آفریقایی را می توان در سرتاسر جنوب صحرای آفریقا یافت که با کت های خز قهوه ای سیاه خود در دشت های چمن پوشیده شده است. سیوت های آفریقایی اغلب در جنگل های استوایی و جنگل ها و همچنین سایر محیط های پر گیاهی که هم پوشش و هم طعمه را فراهم می کنند، یافت می شوند. آنها به سمت منابع آب جذب می شوند، جایی که به احتمال زیاد در شب در شبانه روز دیده می شوند.

غدد پرینه سیوه آفریقایی مایعی به نام مشک ترشح می کنند که یکی از بارزترین ویژگی های این حیوان است. وقتی شکم خود را به زمین می مالند، قلمرو خود را علامت گذاری می کنند. زعفران آفریقایی به خاطر مشک شکار می شوند که جزء رایج بسیاری از عطرها است. با وجود این، جمعیت آنها تثبیت شده است، اما هنوز باید از تهدیدات شکار غیرقانونی محافظت شود.

بهترین مکان‌ها برای دیدن سیوه آفریقا:

 • پارک ملی کروگر، آفریقای جنوبی
 • پارک ملی Chobe، بوتسوانا

10. گوریل های دشت شرقی و غربی (Eastern and Western Lowland Gorillas)

گوریل ها موجودات بسیار باهوشی هستند. در طبیعت، مشاهده شده است که آنها با استفاده از چوب برای اندازه گیری عمق آب و استفاده از بامبو به عنوان نردبان برای بالا رفتن نوزادان، با محیط خود سازگار می شوند. گوریل ها توانایی احساس طیف گسترده ای از احساسات، از جمله عشق، نفرت، ترس، غرور، حسادت، خشم، طمع و اندوه را دارند. گوریل ها حداقل از 22 صدای مختلف و همچنین حالت بدن، حالت چهره، بوی بدن و سایر وسایل ارتباطی استفاده می کنند. گوریل ها به دلیل وضعیت به شدت در خطر انقراضشان، توسط محیط بانان به خوبی شناخته شده اند و می توان آنها را به صورت فردی با شخصیت منحصر به فردشان شناسایی کرد.

گوریل‌پینگ تجربه‌ای است که در سه کشور آفریقایی روآندا، اوگاندا و جمهوری کنگو دنبال می‌شود. دیدن این موجودات اسرارآمیز و باشکوه در زیستگاه طبیعی شان فرصتی است که یک بار در طول زندگی می گذرد. شما از میان جنگل‌های عمیق و نامشخص آفریقای استوایی، زیر سایبان‌های درختان و از میان پناهگاهی به سوی تعداد بی‌شماری از گونه‌های پرنده پرنده سفر خواهید کرد. شما در دامنه کوه غوطه ور خواهید شد و به دلیل مقیاس عظیم طبیعت اطرافتان فروتن خواهید شد. زمینی که در زیر پایت ترق می‌خورد، و بوی جنگل در هوای مرطوب.

بهترین مکان ها برای دیدن گوریل های دشت شرقی و غربی:

 • پارک ملی ویرونگا، جمهوری دموکراتیک کنگو
 • پارک ملی کاهوزی-بیگا، جمهوری دموکراتیک کنگو
 • پارک ملی اودزالا-کوکوآ، جمهوری کنگو

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *